Podstawowy błąd na widok znaku STOP. Popełnia go większość kierowców
Polscy kierowcy doskonale wiedzą, co oznacza znak STOP. Niestety bardzo wielu zmotoryzowanych lekceważy go, a skutki bywają czasem tragiczne. Warto pamiętać, że niezastosowanie się do znaku B-20 „STOP” grozi mandatem w wysokości 300 zł., a ponadto kierowca otrzymuje 6 punktów karnych.
Jakie są skutki zignorowanie znaku STOP?
18-letnia kierująca Volvo śmiało wjeżdża na skrzyżowanie nawet nie zwalniając, a przecież znajduje się na drodze podporządkowanej i ma przed sobą znak "STOP". W ten sposób doprowadziła do zniszczenia nie tylko swojego samochodu, ale także dwóch innych aut. Przy okazji nasuwa się pytanie, czy gdyby wszystkie osoby ubiegające się o prawo jazdy były poddawane obowiązkowym badaniom psychologicznym, ta dziewczyna otrzymałaby uprawnienie do kierowania pojazdami?
Tu kierowca ignoruje całkowicie znak "STOP" i powoduje kolizję z prawidłowo jadącą rowerzystką. Gdyby zatrzymał się i uważnie rozejrzał, z pewnością by ją zauważył.
Wielu kierowców uważa: "ja nie muszę się zatrzymywać, bo wszystko doskonale widzę i mam wspaniały refleks". Powyżej pokazany wypadek z rowerzystką dobitnie pokazuje, że można się przeliczyć.
Czego zabrania znak STOP?
Znak "STOP" jest znakiem zakazu. Oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
Trzeba podkreślić, że prawidłowe zastosowanie się do znaku STOP polega na tym, by pojazd zatrzymał się przed wjechaniem na drogę z pierwszeństwem. Nie wystarczy zwolnić albo przyhamować. Koła pojazdu muszą przestać się obracać.
Znak STOP może być również umieszczony przed skrzyżowaniem z pierwszeństwem łamanym.
Jaka jest różnica pomiędzy znakiem STOP a znakiem ustąp pierwszeństwa?
Znak "ustąp pierwszeństwa" nie oznacza nakazu bezwzględnego zatrzymania się przed skrzyżowaniem, natomiast znak "STOP" taki nakaz wyraża.
Ponadto w przypadku znaku A-7 "ustąp pierwszeństwa" przed skrzyżowaniem umieszczany jest znak poziomy P-13 "linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów", natomiast w przypadku znaku "STOP" na jezdni umieszczany jest znak poziomy P-12 "linia bezwzględnego zatrzymania".
W jakim miejscu należy zatrzymać się widząc znak STOP?
Jeżeli na jezdni wyznaczona jest linia bezwzględnego zatrzymania, to kierujący obowiązany jest zatrzymać pojazd przed tą linią. Jeżeli natomiast tej linii nie ma, to kierujący ma obowiązek zatrzymać samochód w takim miejscu aby mógł obserwować sytuację na drodze poprzecznej (z pierwszeństwem). Nie wolno jednak wysuwać się za daleko, bo może to doprowadzić do kolizji z samochodem przejeżdżającym drogą z pierwszeństwem.
I jeszcze jedno - dojeżdżając do drogi z pierwszeństwem nie czyńcie tego z dużą prędkością, hamując w ostatniej chwili. Takie postępowanie stwarza dla kierowcy jadącego drogą z pierwszeństwem niejasną sytuację, nie wie on, czy wasze auto zatrzyma się, czy też może nie.
Pamiętajcie, że znak "STOP" umieszczany jest przed takimi skrzyżowaniami, na których widoczność jest znacznie ograniczona albo takimi, na których zdarza się dużo wypadków. Na pewno nie umieszczono go bez powodu. Zignorowanie znaku stop zawsze świadczy o braku odpowiedzialności kierującego, a policjanci coraz częściej wyłapują takie wykroczenia za pomocą dronów. Nie ulegajcie lenistwu i wygodnictwu. Zatrzymanie się na kilka sekund przed skrzyżowaniem naprawdę niewiele kosztuje, a pozwala dokładnie rozpoznać sytuację i bezpiecznie wjechać na drogę z pierwszeństwem.