Reklama

Zabójcze kary dla kierowców. Oświadczenie operatora

System poboru opłat za korzystanie z dróg przez ciężarówki viaTOLL często działa błędnie - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podaje przykład przedsiębiorcy, który padł jego ofiarą.

Wyposażył on auto w urządzenie viaBOX, automatycznie pobierające opłaty. Nie wiedział, że nie działa ono prawidłowo. Nie miał więc pojęcia, że skończyły mu się pieniądze na koncie, z którego ściągana jest należność.

W trakcie kontroli usłyszał ze zdziwieniem, że bez wniesienia opłaty przejechał 86 bramek, za co łącznie ma zapłacić... 258 tys. zł kary. W końcu jednak inspektorzy uwzględnili 26 bramek, ale i tak łączna kwota kary wyniosła 78 tys. zł.

W podobnej sytuacji jest znacznie więcej osób. Jedni dostali kary za brak opłaty, inni za jej niepełną wysokość. Kierowcy nadal są karani nawet kilkanaście razy za to samo wykroczenie.

Reklama

Od początku działania elektronicznego systemu poboru opłat poszkodowanych nazbierało się nawet kilkanaście tysięcy. Ustawa o drogach publicznych określa, że kara za nieopłacony przejazd po drodze krajowej to 3 tys. zł za jedną bramkę - nakładana jest ona nawet kilka razy na jednej trasie. Stąd wysokie sumy kar.

Poniżej oświadczenie jakie dotarło do naszej redakcji.

W związku z artykułem Rzeczpospolitej, pt. "Zabójcze kary dla kierowców", opublikowanym 13 kwietnia br., operator systemu viaTOLL oświadcza co następuje:

System elektronicznego poboru opłat viaTOLL jest w pełni sprawny, co potwierdzają regularne audyty przeprowadzane przez niezależne podmioty kontrolne.

Od startu systemu rozdystrybuowano ponad 1,1 miliona urządzeń pokładowych, a wady zostały stwierdzone zaledwie w 1124 z nich. Wszystkie reklamacje dotyczące viaBOX są wnikliwie badane, a zastrzeżenia użytkowników, jeżeli okazują się zasadne - uwzględniane.

Tym samym nie ma podstaw do ukarania kierowcy z powodu wadliwości urządzenia. Ponadto dzięki zaawansowaniu systemu możliwa jest dokładna weryfikacja przypadków, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości.

viaTOLL został zaprojektowany i funkcjonuje w ramach obowiązującego prawa. Reguluje ono zasady naliczania opłat i ich egzekwowania.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych organami uprawnionymi do kontroli w ramach systemu viaTOLL są: Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Naczelnicy Izb Celnych i Policja.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kary dla kierowców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje