Wspólnie ograniczmy liczbę ofiar na drodze!

Nasze drogi wciąż zbierają śmiertelne żniwo, tylko w zeszłym roku przybyło na nich aż 3 907 krzyży.

W policyjnych raportach, jako główne przyczyny wypadków wymienia się błędy popełniane przez kierowców. Często prowadzą oni samochody z nadmierną prędkością, nie przestrzegają pierwszeństwa oraz nieprawidłowo wyprzedzają.

Infrastruktura drogowa cały czas jest modernizowana. Są jednak takie odcinki, których remont jest dopiero w planach i musimy zachować na nich szczególną ostrożność. Nie zapominajmy też, że wypadki często zdarzają się na prostych odcinkach!

Ważną kwestią jest również stan polskiego parku samochodowego. Mimo że większość kierowców stara się jak najlepiej dbać o swoje pojazdy, nie zmienia to faktu, że na tle innych krajów, jak chociażby Niemcy czy Wielka Brytania, auta poruszające się po naszych drogach są - po prostu - bardzo stare. Średni wiek pojazdu w Polsce oscyluje w okolicach 14 lat, dla porównania, w Niemczech wynik ten wynosi 8 lat. Jeżdżące po Polsce auta pozbawione są nowoczesnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, wiele z nich ma powypadkową przeszłość. W dużym stopniu tłumaczy to, dlaczego - chociaż u naszych sąsiadów zza Odry dochodzi do 7-krotnie większej liczby wypadków niż w Polsce - w obu krajach ginie na drogach porównywalna liczba ofiar.

Reklama

Chociaż nasza redakcja - jako jedna z nielicznych - daleka jest od zrzucania większości winy za wypadki na kierowców, faktem jest, że praktycznie każdy z nas popełnia za kierownicą mniej lub bardziej poważne błędy. Każdy kierowca może jednak przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na polskich drogach stosując się do kilku podstawowych zasad. Dlatego właśnie, w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, pragniemy zachęcić wszystkich użytkowników dróg do czynnego uczestnictwa w Narodowym Eksperymencie Bezpieczeństwa, którego celem jest weekend bez ofiar.

W naszym raporcie (znajdziesz go TUTAJ), przygotowanym przy współpracy z GDDKiA, znajdziecie wiele cennych rad, jak w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo własne, jak i innych użytkowników dróg. Nie chcemy was jednak zarzucać gołymi danymi statystycznym, czy suchą teorią. W naszym raporcie znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania auta do podroży, zabezpieczenia bagaży czy np. - rozsądnego umiejscowienia i zamocowania gaśnicy, w taki sposób - by w razie wypadku - nie zamieniła się ona w śmiertelny pocisk. Wraz z naszymi ekspertami postaraliśmy się również zweryfikować kilka krążących wśród kierowców mitów. Z raportu dowiecie się więc m.in. co łączy zawieszoną na lusterku płytę CD z radarem, kiedy pasy bezpieczeństwa przestają chronić, a także, spożywając którą z popularnych przekąsek - pączka, hotdoga czy hamburgera - kierowca ryzykuje zdecydowanie więcej, niż tylko znaczny wzrost poziomu cholesterolu.

Każdy z nas może przyczynić się do znacznego wzrostu bezpieczeństwa. Wystarczy zapoznać się ze wskazówkami ekspertów i stosować się do kilku prostych zasad. Na stronie www.weekendbezofiar.pl możecie przystąpić do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa, akcji której finał "Weekend bez Ofiar" odbędzie się w pierwszy weekend wakacji - w dniach 24-26 czerwca. Do akcji możesz przyłączyć się także za pośrednictwem Portalu społecznościowego Facebook. Zachęcamy także do przystąpienia do Narodowego Testu Bezpieczeństwa Drogowego na www.drogikierowco.pl.

Pamiętaj, przyłączając się do akcji ty również możesz przyczynić się do wzrostu drogowego bezpieczeństwa. Chcąc zmieniać świat na lepszy, należy zacząć od siebie!

Więcej informacji:

www.weekendbezofiar.pl

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy