Reklama

Walka o polski "tort paliwowy"

Amerykanie w Płocku, Rosjanie w Gdańsku, a Polacy w Czechach. Takie są kierunki działań paliwowych koncernów. Potwierdzają się informacje o zainteresowaniu amerykańskich koncernów PKN Orlen.

Kiedy nie udał się projekt fuzji Orlenu z węgierskim MOL-em, szanse na wejście do płockiego koncernu stracił rosyjski Jukos. Obawiano się, że MOL będzie koniem trojańskim Rosjan.

Reklama

Konkurencja jednak nie śpi. Łukoil, wykorzystując kłopoty Jukosu w Rosji walczy o pakiet większościowy w Rafinerii Gdańskiej. Na razie minister skarbu odmawia, bo chce, by cały Lotos trafił na giełdę. Rosjanie, przewidując porażkę, starają się uzyskać koncesję na sieć stacji benzynowych na Pomorzu.

Ale nie tylko Rosjanie wydeptują ścieżki do paliwowych decydentów, ostatnio pojawili się Amerykanie. Pewien amerykański gigant naftowy prowadzi bardzo intensywne negocjacje o zakupie przez giełdę części udziałów PKN Orlen. Szczegóły są trzymane w tajemnicy.

Spekuluje się, że może chodzić o Conoco, trzeciego co do wielkości giganta paliwowego w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce właściciela stacji JET. Firma już w tej chwili prowadzi interesy z płockim koncernem, z którym kupiła czeski Unipetrol.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | Orlen | Rosjanie | mol | paliwowy | tort | PKN Orlen S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje