Reklama

Walka o polski "tort paliwowy"

Amerykanie w Płocku, Rosjanie w Gdańsku, a Polacy w Czechach. Takie są kierunki działań paliwowych koncernów. Potwierdzają się informacje o zainteresowaniu amerykańskich koncernów PKN Orlen.

Kiedy nie udał się projekt fuzji Orlenu z węgierskim MOL-em, szanse na wejście do płockiego koncernu stracił rosyjski Jukos. Obawiano się, że MOL będzie koniem trojańskim Rosjan.

Konkurencja jednak nie śpi. Łukoil, wykorzystując kłopoty Jukosu w Rosji walczy o pakiet większościowy w Rafinerii Gdańskiej. Na razie minister skarbu odmawia, bo chce, by cały Lotos trafił na giełdę. Rosjanie, przewidując porażkę, starają się uzyskać koncesję na sieć stacji benzynowych na Pomorzu.

Ale nie tylko Rosjanie wydeptują ścieżki do paliwowych decydentów, ostatnio pojawili się Amerykanie. Pewien amerykański gigant naftowy prowadzi bardzo intensywne negocjacje o zakupie przez giełdę części udziałów PKN Orlen. Szczegóły są trzymane w tajemnicy.

Reklama

Spekuluje się, że może chodzić o Conoco, trzeciego co do wielkości giganta paliwowego w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce właściciela stacji JET. Firma już w tej chwili prowadzi interesy z płockim koncernem, z którym kupiła czeski Unipetrol.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy