Szwedzi w konwulsjach

Działająca w Szwecji firma motoryzacyjna Saab, należąca do amerykańskiego koncernu General Motors (GM), postanowiła w piątek wystąpić o ochronę prawną przed wierzycielami, aby móc się zrestrukturyzować.

Działająca w Szwecji firma  motoryzacyjna Saab, należąca do amerykańskiego koncernu General  Motors (GM), postanowiła w piątek wystąpić o ochronę prawną przed  wierzycielami, aby móc się zrestrukturyzować.

Rzeczniczka Saaba Margareta Hogstrom powiedziała, że wniosek został złożony do sądu w Vanersborgu; celem restrukturyzacji jest samodzielność przedsiębiorstwa.

Reuters przypomina, że przechodzący restrukturyzację GM, w planie przedstawionym amerykańskiemu resortowi skarbu (finansów) informował, iż Saab stanie się samodzielnym przedsiębiorstwem od 1 stycznia 2010 roku.

Rząd Szwecji odrzucił prośby przeżywającego wielkie trudności GM o wsparcie finansowe dla Saaba. Agencja dpa pisze, że ratunkiem dla Saaba może być kooperacja z Oplem, również należącym do GM.

Saab sprzedał w zeszłym roku 94 tys. samochodów. Firma jest od lat deficytowa. Ratunkiem dla niej mogą być nowe modele. Plany zakładają, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy Saab wprowadzi do sprzedaży trzy nowe pojazdy: 9-5, 9-3X i 9-4X. Dwa pierwsze mają trafić na rynek jeszcze w tym roku, jako pierwszy - 9-3X, który zdebiutuje już na salonie genewskim.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: General Motors | firma | szwedzi | saab

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama