Reklama

Samochodowe martwe dusze

Choć w Polsce zarejestrowanych jest 23,2 mln pojazdów, to ponad 5 mln istnieje tylko na papierze, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Pojazdy te - według gazety - posłużyły do zalegalizowania aut kradzionych albo rozebrane na części zostały sprzedane. Nikt ich nie wyrejestrował.

Potwierdzają to dane dotyczące liczby polis OC, którymi z obowiązku muszą być objęte wszystkie pojazdy samochodowe. Na koniec grudnia 2010 r. łącznie ubezpieczonych było ok. 17,7 mln pojazdów, podczas gdy zarejestrowanych - 23,2 mln.

Czyżby aż 5,5 mln samochodów w ogóle nie było ubezpieczonych. To niemożliwe, twierdzą ubezpieczyciele. Oceniają oni, że bez polis OC jeździ "tylko" ok. 200 tys. aut.

Reklama

Co więc z resztą? - nie są wyrejestrowane, lecz wycofane z eksploatacji. I tu luka prawna, bowiem prawo nie precyzuje czym jest pojazd wycofany z eksploatacji. W efekcie tego właściciel wraku, który nie ma już kół, silnika i elementów wnętrza (bo je sprzedał), może powiedzieć, że np. restauruje auto. I urzędnik musi mu uwierzyć na słowo.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: dusza | pojazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy