Reklama

"Prawko" droższe. Przeczytaj o ile

Okazuje się, że zmiana przepisów o podatku VAT wyciągnie z kieszeni kierowców zdecydowanie więcej złotówek, niż można się tego było spodziewać.

Na nowych przepisach stracą nie tylko przedsiębiorcy, którzy nie będą już mogli odliczyć pełnej kwoty podatku od aut z tzw. kratką. Zmianę stawek podatkowych odczują również dotkliwie osoby starające się o prawo jazdy kategorii A.

Reklama

Ministerstwo Finansów uznało kursy na prawo jazdy kategorii B, C i D jako formy kształcenia zawodowego, co oznacza, że wciąż będą one zwolnione z podatku. Decyzja nie obejmuje jednak prawa jazdy kategorii A, ponieważ w większości przypadków nie jest ono wymagane przez pracodawców.

Od 1 stycznia kurs na "motocyklowe" prawo jazdy zostanie więc obarczony 23 procentowym podatkiem VAT, co oznacza, że ceny wzrosną aż o 1/4!

Niestety, to nie jedyna zła wiadomość dla osób, które marzą o podróżowaniu na własnym jednośladzie. Od 2012 roku granica wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy na motocykl wzrośnie do 24 lat.

Teoretycznie poprawić ma to bezpieczeństwo, problem w tym, że w połączeniu z zaporowymi cenami kursów efekt końcowy może być odwrotny. Już dziś duża cześć użytkowników jednośladów jeździ po drogach bez prawa jazdy. Policja wciąż ma bowiem duże problemy z zatrzymywaniem szybkich jednośladów, mandat za brak uprawnień jest o połowę tańszy niż kurs.

Może się więc okazać, ze podniesienie cen i granicy wieku sprawi, że na drogach przybędzie kierowców, którzy nie przejdą nawet podstawowego kursu nauki jazdy na jednośladzie.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje