Reklama

Podwójne zwycięstwo Volkswagena w Szwecji

W drugim rajdzie Mistrzostw Świata (FIA WRC) Volkswagen odniósł drugie zwycięstwo w sezonie.

Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila i Andreas Mikkelsen /Mikko Markkula zadbali nie tylko o hucznie świętowane podwójne zwycięstwo, lecz także o niebywale emocjonujący pojedynek. W trudnych warunkach - odwilż, śnieg i deszcz - w Rajdzie Szwecji po raz drugi z rzędu Polo R WRC okazał się być najszybszym samochodem. 43 z 69 możliwych trzech najlepszych czasów, z tego 19 wygranych odcinków specjalnych oraz przez pewien czas trzy samochody na trzech pierwszych pozycjach - także w 2014 roku Volkswagen poradził sobie w Szwecji lepiej od innych.

Szczególnie dobrze spisali się skandynawscy kierowcy zespołu. Jari-Matti Latvala i Andreas Mikkelsen, którzy przez wiele kilometrów walczyli ze sobą o ułamki sekundy. Na koniec obaj zostali prawdziwymi zwycięzcami. Dla Latvali było to dziewiąte zwycięstwo w Rajdowych MŚ, trzecie w Rajdzie Szwecji i drugie dla Volkswagena, a dodatkowo dało mu prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Mikkelsen po raz pierwszy stanął na podium w królewskiej klasie sportu rajdowego. Mistrzowie świata Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), którzy po błędzie spadli na dwudziestą pozycję, po zaciętym pościgu ukończyli ostatecznie Rajd Szwecji na szóstym miejscu.

"Cieszymy się, że dobra jazda Jari-Matti Latvali w ten weekend przyniosła mu sukces" - powiedział dr Heinz-Jakob Neußer, Członek Zarządu Volkswagena ds. rozwoju technicznego. "To zwycięstwo było w pełni zasłużone. Andreas Mikkelsen jako nasz junior pokazał w ekstremalnych warunkach, że ma potencjał, aby znaleźć się w światowej czołówce. Pecha miał Sébastien Ogier ze swoim wypadnięciem z trasy. Niemniej także on, z dziesięcioma najlepszymi czasami oesów, udowodnił swoją klasę."

Reklama

Pojedynek weekendu: Latvala kontra Mikkelsen

Finlandia-Norwegia 13:10. Pojedynek kierowców Volkswagena Latvali i Mikkelsena prawie przez cały dystans Rajdu Szwecji trzymał fanów w napięciu. Dopiero ostatni dzień rajdu przyniósł decydujące rozstrzygnięcie bezpośredniej rywalizacji obu kolegów z zespołu. Rano w sobotę różnica między doświadczonym, a młodym kierowcą wynosiła tylko 3,6 sekundy. Dopiero minimalny błąd Andreasa Mikkelsena w ekstremalnie trudnych warunkach pozwolił Jari-Matti Latvali odetchnąć. Po poślizgu na 18-tym odcinku specjalnym Mikkelsen stracił decydujące sekundy. Jak wielka była dominacja kierowców Volkswagena w Rajdzie Szwecji, pokazują statystyki: Latvala 18 razy był w pierwszej trójce, Mikkelsen 13 razy. Jari-Matti Latvala zaliczył w Szwecji swój trzechsetny najlepszy czas odcinka specjalnego.

Pościg weekendu: Ogier na szóstej pozycji

Spóźnione o ułamek sekundy wejście w zakręt i lądowanie w zaspie na poboczu, ale dzięki fanom powrót na trasę po kilku minutach - Sébastien Ogier i Julien Ingrassia w piątek w pełni poznali trudy i zalety Rajdu Szwecji. Mimo że błąd kosztował ich utratę prowadzenia, duet mistrzów świata w Polo R WRC ukończył jedyny rajd na śniegu w sezonie na dobrej pozycji. Seria najlepszych czasów odcinków specjalnych pozwoliła im wrócić z 20-tego miejsca na punktowane lokaty. Łącznie Ogier/Ingrassia dziesięć razy byli najszybsi na oesach.

Rozplanowanie opon kluczem do sukcesu

Cienka warstwa lodu i śniegu na pierwszych odcinkach, koleiny szutru przy drugim przejeździe - warunki w czasie Rajdu Szwecji nie były idealne dla opon z kolcami. Tam, gdzie szuter wystawał spod nawierzchni, kierowcy przy agresywnej jeździe ryzykowali wyłamanie wolframowych kolców w oponach Michelin X-ice North 2. W walce o zwycięstwo zarówno Jari-Matti Latvala jak i Andreas Mikkelsen dobrze rozplanowali swoje 28 egzemplarzy i na dwie ostatnie pętle w sobotę wyjechali z sześcioma nowiutkimi oponami Michelina.

Volkswagen Motorsport na czele w klasyfikacji

Przewaga powiększona o dwanaście punktów: po drugim zwycięstwie w sezonie Volkswagen zajmuje pierwsze miejsce w kategorii producentów. 72 punkty wywalczyły dotychczas załogi fabryczne Sébastien Ogier i Jari-Matti Latvala, o 16 więcej, niż Citroën i o 50 więcej, niż M-Sport-Ford.

Dwa dodatkowe punkty dla Jari-Matti Latvali w Power Stage

Po zwycięstwie w Szwecji Jari-Matti Latvala został liderem tabeli Rajdowych Mistrzostw Świata, dwa dodatkowe punkty zebrał jako bonus za tak zwany Power Stage. Druga pozycja za kierowcą Citroena Madsem ?stbergiem na ostatnim odcinku specjalnym, na którym przyznawane są dodatkowe punkty dla trzech najszybszych kierowców, oznaczała łącznie 40 punktów na koncie Latvali. Tuż za nim znajduje się Sébastien Ogier z pięcioma punktami straty. Andreas Mikkelsen z 24 punktami jest czwarty w klasyfikacji.

Wypowiedzi, 3. dzień Rajdu Szwecji

Sébastien Ogier

"Szósta lokata to dla nas całkiem niezły wynik. Naturalnie, że Julien i ja chcielibyśmy powtórzyć nasz sukces z ubiegłego roku, ale po moim błędzie w piątek osiem punktów to optymalny rezultat. W niewiarygodnie śliskich warunkach zaliczyliśmy bezbłędny ostatni dzień. Dziesięcioma najlepszymi czasami pokazaliśmy, że trzeba się będzie z nami liczyć w przyszłym roku. Rajd Szwecji jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych imprez w kalendarzu. Gratulacje dla Jari-Matti i Miikka, którzy tak jak Andreas i Mikko wykonali fantastyczną robotę. Znów mamy w zespole powód do radości. A w mistrzostwach świata dużo się dzieje."

Jari-Matti Latvala

"To wspaniałe uczucie, wygrać Rajd Szwecji po raz trzeci. To zwycięstwo znaczy dla mnie wyjątkowo dużo, bo już w 2008 roku odniosłem tutaj mój pierwszy triumf. Dowieźć zwycięstwo do mety wcale nie było łatwo, bo ze względu na trudne warunki i dobre czasy moich kolegów z zespołu, mój pilot Miikka i ja musieliśmy być maksymalnie skoncentrowani i dać z siebie wszystko. Z powodu odwilży dużo jechaliśmy na szutrze i musieliśmy mądrze rozplanować opony. Andreas Mikkelsen był dla nas wczoraj trudnym przeciwnikiem, pojechał bardzo dobry rajd i w pełni zasłużył na miejsce na podium. Fakt, że mogliśmy uczciwie walczyć ze sobą i że nie było żadnego "team order", to wspaniała sprawa. Nie tylko z tego powodu czuję się bardzo dobrze w Volkswagenie."

Andreas Mikkelsen

"Pierwszy raz na podium! Marzyłem o takim wyniku. Uzyskanie go, i to prawie u siebie w domu, to niewiarygodna sprawa. Ostatni dzień w Szwecji był znów prawdziwym wyzwaniem. Warunki z roztopionym śniegiem i wychodzącym spod niego szutrem na drugiej pętli bez wątpienia nie były łatwe. Długi czas miałem zwycięstwo prawie przed nosem, i to było wspaniałe. Po małym błędzie nie dałem już rady naciskać na mojego kolegę z zespołu Jari-Matti Latvalę. Zamiast tego skupiłem się na kontrolowaniu odległości od goniącego mnie Madsa Ostberga. Na koniec jeszcze raz zrobiło się ciasno, ale ostatecznie obroniliśmy naszą drugą pozycję. Jestem bardzo dumny, że tutaj, w Rajdzie Szwecji, w chyba najtrudniejszych od kilku lat warunkach, udało mi się uzyskać tak dobry rezultat. Mój zespół, mój pilot Mikko Markkula i ja zasłużyliśmy na kilka piw. Jest powód do świętowania."

Jost Capito, Dyrektor Volkswagen Motorsport

"Mamy zakontraktowanych najlepszych rajdowych kierowców świata, a oni tutaj w Szwecji mieli najszybszy i najbardziej niezawodny samochód - Polo R WRC. Jari-Matti Latvala zasłużył sobie na zwycięstwo doskonałą jazdą, ale także zaciętą walką z Andreasem Mikkelsenem, który przekonał nas wszystkich, że jest naprawdę dobry. Czapki z głów przed nimi dwoma. Ale też przed Sébastienem Ogierem. Dziesięć najlepszych czasów i zacięta pogoń mówią same za siebie. Przekonał się, że szczęście nie zawsze sprzyja najlepszym i że wykopywanie się ze śniegu to także jedna z atrakcji rajdów. Jako zespół mamy teraz luksus, a zarazem problem, że w Meksyku jako zespoły z pierwszego, drugiego i czwartego miejsca w tabeli będziemy musieli pierwsi wyjeżdżać na trasę. Chętnie zmierzymy się z tym wyzwaniem. Jestem niesamowicie dumny z wyniku i z zespołu, którego ciężka praca po raz kolejny się opłaciła."

Rajd Szwecji - wyniki końcowe

01. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen 3:00.31,1 godz..

02. Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula (N/FIN), Volkswagen + 53,6 sek.

03. Mads Ostberg/Jonas Andersson (N/S), Citroën + 59,5 sek.

04. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Ford + 2.26,9 min.

05. Ott Tänak/Raigo M?lder (EST/EST), Ford + 3.00,5 min.

06. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen + 4.29,9 min.

07. Henning Solberg/Ilka Minor (N/A), Ford + 4.47,5 min.

08. Pontus Tidemand/Ola Fl?ene (S/N), Ford + 5.38,2 min.

09. Craig Breen/Scott Martin (IRL/GB), Ford + 8.55,4 min.

10. Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL), Citroën + 11.18,0 min.

Wyniki Power Stage

01. Mads Ostberg/Jonas Andersson (N/S), Citroën 8.36,8 min.

02. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen + 1,1 sek.

03. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Ford + 2,9 sek.

Kategoria kierowców

1. Jari-Matti Latvala, 40 punktów;

2. Sébastien Ogier, 35;

3. Mads Ostberg, 30;

4. Andreas Mikkelsen, 24;

5. Bryan Bouffier, 18;

6. Kris Meeke, 17;

7. Mikko Hirvonen, 13;

8. Ott Tänak, 10;

9. Elfyn Evans, 8;

10. Henning Solberg, 6;

Kategoria producentów

1. Volkswagen Motorsport, 72 punkty,

2. Citroën Total Abu Dhabi WRT, 56 punkty;

3. Volkswagen Motorsport II, 26.;

4. M-Sport, 22;

5. Hyundai Motorsport, 8;

6. RK M-Sport WRT, 4

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy