Nie trzeba będzie wozić potwierdzenia zawarcia OC

Zbliża się koniec mandatów za brak papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi dane o pojeździe w systemie informatycznym - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli osoba prowadząca pojazd na drodze publicznej nie ma przy sobie wymaganych dokumentów, podlega grzywnie do 250 zł lub naganie. "DGP" podaje, że z reguły za brak dowodu lub polisy OC policjanci wyznaczają po 50 zł kary.

"DGP" wyjaśnia, że po zmianach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). "Już teraz znajdują się tam te same dane, które widnieją np. w papierowym dowodzie rejestracyjnym" - napisano. Gazeta informuje, że urzędnicy ministerstwa cyfryzacji nie precyzują, od kiedy będzie można jeździć bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. "Ale nie wykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku" - dodano.

Reklama

W artykule zaznaczono, że po zmianach nadal będą groziły kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Do polskich rejestrów nie będą jednak miały dostępu zagraniczne służby. "Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC" - czytamy.

Warto dodać, że już dziś w internecie można sprawdzić, czy dany samochód posiada polisę - wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpisać numer rejestracyjny samochodu. Na dobrą więc sprawę wożenie papierowego dowodu posiadania OC, który często jest przecież po prostu wydrukiem z maila (bo umowę można zawrzeć przez internet) już powinno być zbędne.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama