​Gaz do diesla. Można sporo zaoszczędzić

Wiele osób broni się przed instalacją w jednostkach wysokoprężnych systemów opartych na dodatkowym wtrysku gazu.

.
.Informacja prasowa (moto)

Jeszcze kilka lat temu niektóre firmy w amatorski sposób montowały "gazo-dieslowe" mechanizmy narażając klientów na niebezpieczeństwo. Dziś strach jest raczej pokłosiem przeszłości - współczesne systemy muszą przejść szereg testów i posiadać odpowiednie homologacje.

Mało kto wie, że Polacy mają duże zasługi na polu "gazowania" jednostek wysokoprężnych. Ciekawe rozwiązanie, które robi karierę zagranicą, opracowała np. poznańska firma Car-Gaz.

System o nazwie Solaris Diesel Premium Plus został oparty jest na czterech urządzeniach. Sterownik wtrysku gazu połączony jest z siecią komórkową za pośrednictwem opracowanego przez firmę sytemu GPRS-u. Sygnały pracy urządzenia przechodzą do serwera i wyświetlają się w komputerze serwisowym instalatora. W efekcie narzędzie umożliwia zdalne sterowanie instalacją gazową w samochodzie poprzez sieć komórkową w każdym punkcie trasy pojazdu. Pozwala to na bieżąco raportować trasę pojazdu, jego pracę na "gazo-dieslu", średnie zużycie obu paliw oraz, za pomocą specjalnych czujników, określa przybliżoną ilość zatankowanego gazu do zbiornika. Dodatkowo "Asystent kierowcy" pozwala na dobranie odpowiedniej techniki jazdy w celu uzyskania odpowiednich efektów ekonomicznych. Konstrukcja, jako jedyna w swojej kategorii, umożliwia również autoadaptację systemu, czyli automatyzację procesów dawkowania gazu.

Z systemu może skorzystać wiele firm, m.in. o profilu transportowym bądź właściciele pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Poznańską instalację można zastosować przede wszystkim do silników wysokoprężnych spełniających normy emisji spalin od EURO 4 do EURO 6. System może być interesujący w szczególności dla właścicieli busów, samochodów ciężarowych, autobusów, autokarów, maszyn budowlanych, ciągników czy agregatów prądotwórczych. Z polskiego rozwiązania korzystają m.in. floty z USA, Czech, Białorusi czy Malty.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas