Będzie więcej usług online dla kierowców
Ministerstwo Cyfryzacji przyspiesza prace nad e-usługami dotyczącymi kierowców. Dzięki nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów liczba informacji dostępnych online ma być zdecydowanie większa niż obecnie.
Jak informuje "Rzeczpospolita", w wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt noweli Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy pozwolą gromadzić i udostępniać dużo więcej informacji o pojazdach. Dzięki nim kierowca będzie miał np. wgląd w dane dotyczące okresowych przeglądów technicznych (w tym dotyczące badań zakończonych wynikiem negatywnym a nawet listy stwierdzonych usterek).
Można się spodziewać, że wraz z uruchomieniem nowej CEP spore zmiany czekają samych diagnostów. Jeden z pomysłów dotyczy bowiem przekazywania danych w drodze teletransmisji.
Ministerstwo planuje również stworzenie pełnej bazy danych dotyczących homologacji i związanych z nią emisji spalin. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów trafiać też mają, niezwykle cenne z punktu widzenia nabywcy samochodu, informacje o polisach ubezpieczeniowych czy ciążących na aucie zastawach.
Przypomnijmy, że od niespełna miesiąca polscy kierowcy dysponujący tzw. "zaufanym profilem e-PUAP", korzystając ze specjalnego serwisu obywatel.gov.pl, mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić stan swojego konta punktowego. To przydatne narzędzie, chociaż usługa nie uzyskała jeszcze pełnej funkcjonalności. Póki co działa ona w oparciu o policyjne bazy danych, co oznacza, że nie odnajdą się tam kierowcy, którzy nie posiadają punktów karnych, przekroczyli dozwolony limit 24 punktów lub utracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Wniosek o utworzenie "profilu zaufanego" złożyć można online, ale potwierdzenie danych wymaga osobistego stawiennictwa w najbliższym "punkcie potwierdzającym" (urzędy, ZUS). Na szczęście, z pomocą przychodzą niektóre serwisy bankowości elektronicznej. Część - niestety, wciąż znikoma - banków oferuje możliwość założenia zaufanego profilu (i zdalnego potwierdzenia danych) za pośrednictwem internetowych serwisów służących do obsługi konta.
Nie dysponując "zaufanym profilem" od dłuższego czasu możemy za to zweryfikować przeszłość pojazdu w oparciu o państwowy serwis "historiapojazdu.gov.pl". Wystarczą jedynie dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym: numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Wygenerowany w ten sposób raport pozwala sprawdzić, czy pojazd ma aktualne OC i badanie techniczne, a także stan licznika zanotowany w czasie ostatniego przeglądu (gromadzony od 2014 roku).