Volvo XC90

Volvo XC90 to największy SUV z oferty szwedzkiej marki i jednocześnie jeden z pierwszych przedstawicieli tego segmentu samochodów na europejskim rynku motoryzacyjnym. Model XC90 słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, przestronnego wnętrza i luksusowego wyposażenia. W 2003 r. samochód otrzymał prestiżowy tytuł najlepszego SUV-a roku w Ameryce Północnej. 
Volvo XC90 - najważniejsze informacje
Volvo XC90 to pięciodrzwiowy SUV klasy wyższej, pierwszy w historii szwedzkiej marki. /materiały prasowe

Volvo XC90 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2002

Volvo XC90 to największy SUV z oferty szwedzkiej marki i jednocześnie jeden z pierwszych przedstawicieli tego segmentu samochodów na europejskim rynku motoryzacyjnym. Model XC90 słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, przestronnego wnętrza i luksusowego wyposażenia. W 2003 r. samochód otrzymał prestiżowy tytuł najlepszego SUV-a roku w Ameryce Północnej. 

Historia Volvo XC90

Volvo XC90 to pierwszy SUV w historii szwedzkiej marki, która wcześniej oferowała jedynie uterenowione wersje modeli kombi pod nazwą Cross Country. 

Zaprezentowany w 2002 r. model stanowił odpowiedź na konkurencyjne modele z segmentu SUV-ów premium, takie jak Mercedes ML i BMW X5. Obecnie w produkcji jest druga generacja modelu. Do grona konkurentów, poza wspomnianym BMW, zaliczają się także Audi Q7, Range Rover Sport, Porsche Cayenne i Mercedes GLE.

Volvo XC90 – generacje

Pierwsza generacja Volvo XC90 została zaprezentowana w 2002 r. Model skonstruowano na płycie podłogowej wykorzystanej do budowy modeli S60, S80 i V70. Gama jednostek napędowych zawierała silniki benzynowe i wysokoprężne. 

Volvo XC90 było sprzedawane w wersji 5- i 7-osobowej. Ponadczasowa stylistyka, wysoka jakość wykonania i niezłe możliwości terenowe wpłynęły na ogromną popularność modelu, który oferowano przez aż 12 lat. W tym czasie właścicieli znalazło ponad 600 tys. nowych egzemplarzy Volvo XC90.

Najnowsza generacja Volvo XC90 weszła na rynek w 2014 r. Nowa odsłona charakteryzuje się bardziej wyrazistą stylistyką. Model XC90 jako pierwszy zaprezentował nową linię stylistyczną szwedzkiej marki, która zawierała m.in. światła do jazdy dziennej LED o kształcie przypominającym młot Thora, mitycznego nordyckiego boga.

Nowoczesności nabrało też wnętrze pojazdu, m.in. dzięki dużemu ekranowi LED na konsoli środkowej. Do gamy silników dołączyły wersje hybrydowe.

Volvo XC90 – dane techniczne

Volvo XC90 to pięciodrzwiowy SUV klasy wyższej. Model sprzedawany jest z napędem na przednie lub na cztery koła. Pierwsza generacja Volvo XC90 korzystała z manualnych przekładni z 5 lub 6 biegami. Dostępne były także automatyczne skrzynie biegów o 4–6 przełożeniach. Druga odsłona modelu sprzedawana jest tylko z 8-biegową skrzynią automatyczną.

Pierwsza generacja Volvo XC90 była sprzedawana z silnikami benzynowymi o pojemności od 2,5 do 4,4 l, które osiągały od 210 do 315 KM. Oferowana była tylko jedna jednostka wysokoprężna o pojemności 2,4 l, której moc w zależności od wersji wynosiła 163–200 KM.

Druga odsłona Volvo XC90 oferowana jest wyłącznie z 4-cylindowymi turbodoładowanymi silnikami o pojemności dwóch litrów. W tej klasie aut jest to niespotykane rozwiązanie. Jednostki wysokoprężne generują od 190 do 235 KM, natomiast silniki benzynowe osiągają od 250 do 320 KM. Po liftingu z 2019 r. wszystkie silniki zostały wyposażone w technologię tzw. miękkiej hybrydy. Oferowane są także wersje w pełni hybrydowe, które osiągają od 264 do 455 KM.

Volvo XC90 – opinie kierowców

Obie generacje Volvo XC90 to bezpieczne, komfortowe i przestronne samochody. Nie brakuje wersji z luksusowym wyposażeniem. Pierwsza generacja modelu ma opinię trwałej i bezawaryjnej, lecz większość używanych egzemplarzy pokonała już znaczne przebiegi. Nie brakuje niedoinwestowanych samochodów, których naprawy mogą wymagać znacznych nakładów. Druga odsłona modelu XC90 przekonuje wyrazistym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Niestety nie idzie to w parze z trwałością samochodu. Użytkownicy zgłaszają wiele mniej lub bardziej poważnych usterek, które utrudniają codzienną eksploatację.

Volvo XC90 - Wiadomości

 • Używane Volvo XC 90 II. Wady, zalety, polecane wersje

  Używane Volvo XC 90 II. Wady, zalety, polecane wersje

  Wtorek, 19 grudnia 2023 (11:34)
  Volvo XC 90 drugiej generacji oferuje wyższy komfort, jakość wykończenia i poziom bezpieczeństwa od swojego poprzednika. O czym warto pamiętać, przed zakupem tego auta?
 • Volvo XC90 T8 eAWD. Kolos o dwóch obliczach

  Volvo XC90 T8 eAWD. Kolos o dwóch obliczach

  Poniedziałek, 10 października 2022 (13:50)
  Volvo to synonim bezpieczeństwa. Samochody tego szwedzkiego producenta kojarzą się z solidnością, komfortem i brakiem fajerwerków stylistycznych. Nie brak jednak w gamie Volvo pojazdów,...
 • Volvo XC90 T8 Recharge. Ile naprawdę pali hybryda plug-in?

  Volvo XC90 T8 Recharge. Ile naprawdę pali hybryda plug-in?

  Czwartek, 30 grudnia 2021 (16:00)
  Wokół hybryd plug-in narosło w ostatnich czasach sporo mitów i kontrowersji. Reklamowane były jako pomost między klasyczną, spalinową motoryzacją oraz elektryczną. Jako idealne połącznie...
 • Reklama
 • Volvo XC90 T8 Twin Engine Polestar. Najpotężniejsze w historii!

  Volvo XC90 T8 Twin Engine Polestar. Najpotężniejsze w historii!

  Środa, 15 czerwca 2016 (09:31)
  Fabryczny tuner Volvo - Polestar - wziął na warsztat model XC90 w topowej wersji T8 Twin Engine. W efekcie powstał najpotężniejszy, produkcyjny samochód osobowy Volvo w historii!
 • Oto nowe auto Hołka. Zgadniesz, jakie?

  Oto nowe auto Hołka. Zgadniesz, jakie?

  Sobota, 30 kwietnia 2016 (14:02)
  Krzysztof Hołowczyc, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu fanowi sportów motorowych, przesiadł się właśnie na nowe auto. Tym razem nie chodzi jednak o "rajdówkę". W prywatnym...
 • Volvo z czterema nowościami w Genewie

  Volvo z czterema nowościami w Genewie

  Środa, 2 marca 2016 (13:16)
  Szwedzi nie zaskoczyli niczym na swoim stoisku w Genewie, ale każdy z prezentowanych modeli jest wart uwagi.
 • Reklama
 • Volvo XC90 Excellence w Genewie

  Volvo XC90 Excellence w Genewie

  Poniedziałek, 29 lutego 2016 (12:39)
  Oprócz nowych S90 i V90 oraz odświeżonego S40, na genewskim stoisku Volvo zobaczyć można będzie model XC90 w topowej odmianie Excellence.
 • Rekord Volvo. Ceny nikomu nie przeszkadzają!

  Rekord Volvo. Ceny nikomu nie przeszkadzają!

  Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 (10:41)
  Jeżeli należycie do tej grupy dyletantów, którzy twierdzą, że Volvo nie jest producentem segmentu premium, powinniście zweryfikować swoje poglądy.

Volvo XC90 - Zdjęcia