Volvo C30

Wtorek, 5 września 2023 (10:28) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (14:31)
Volvo oferowało między innymi znany i lubiany model C30 – przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Samochód został pokazany w 2006 roku i wtedy też rozpoczęła się jego masowa produkcja, która z kolei zakończyła się w 2012 roku wejściem na rynek modelu V40. Historia C-trzydziestki jest zatem dość krótka, bo obejmuje jedynie 6 lat bieżącej produkcji.
Volvo C30 - najważniejsze informacje
Volvo C30 wyróżniało się na rynku atrakcyjną stylistyką. /materiały prasowe

Volvo C30 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2006

 • Zakończenie produkcji:

  2012

Volvo C30 – historia

Volvo C30 to szwedzki przedstawiciel segmentu aut kompaktowych, czyli niewielkich samochodów miejskich przeznaczonych raczej do pokonywania krótkich tras w betonowej dżungli. Model C30 jest do tego celu wręcz stworzony. Zwarta konstrukcja gwarantuje możliwość zaparkowania w praktycznie każdym miejscu, w tym nawet na ciasnych i niekomfortowych parkingach. To wynik niewielkich rozmiarów pojazdu: jedynie około 425 cm długości oraz 178 cm szerokości. Wartości te odpowiadają innym przedstawicielom rynku aut kompaktowych, w tym BMW serii 1 czy Audi A3, a zatem najmocniejszych konkurentów dla szwedzkiej myśli motoryzacyjnej.

Cechą wyróżniającą ten niewielki pojazd jest jego dość muskularna sylwetka, która zupełnie nie przypomina karoserii innych aut z tej samej klasy. Samochód wygląda bowiem na znacznie większy niż w rzeczywistości i przez to może się podobać nawet osobom wcześniej niezainteresowanym zakupem niewielkiego kompaktu. 

Kolejną cechą, tym razem charakterystyczną dla całej marki, jest grill, w którym znajduje się poprzeczna linia wraz z symbolem Volvo. Oczywiście nie można pominąć tylnej klapy – jest prawie w całości wykonana ze szkła. Skrywa dość pojemny jak na tę klasę bagażnik, który pomieści po złożeniu tylnych siedzeń nawet 894 l, a w standardowym położeniu – około 250 l.

Auto w fazie przedprodukcyjnej, czyli jako Studium Volvo C30 Design Concept, zostało zaprezentowane w 2006 roku. W tym samym roku rozpoczęła się jego produkcja. Karoseria w swojej ostatecznej formie czerpała całymi garściami z wersji koncepcyjnej pokazanej sporo wcześniej, bo w 2001 roku. To właśnie w nim nietypowa, szklana klapa pojawiła się po raz pierwszy.

Volvo C30 – generacje

Pierwsza generacja Volvo C30 (2006-2012) – była zarazem także ostatnim wcieleniem modelu. Jego premiera odbyła się na Salonie Samochodowym w Detroit oraz pół roku później na Salonie w Paryżu. Samochód powstał na płycie podłogowej marki Ford Motor Company, którą dzieli wraz z wieloma innymi samochodami tego samego segmentu, w tym z Mazdą 3 oraz Fordem Focusem. 

Auto zachwycało recenzentów głębokimi przetłoczeniami oraz muskularną, zwartą konstrukcją. Ponadto otrzymało wszystkie zdobycze technologii, które zwiększały diametralnie ochronę pasażerów oraz pieszych znane z innych pojazdów tej samej marki. Volvo C30 było także (w pewnym sensie) modelem popisowym, w którym znalazł się system SIPS. Miał on na celu ochronę pasażerów w razie uderzenia w bok samochodu poprzez rozproszenie energii na cały szkielet pojazdu. 

W 2009 roku doszło do liftingu, w ramach którego zupełnie przemodelowano cały front. Proste lampy ustąpiły miejsca zaokrąglonym, podłużnym reflektorom. Zmiany dotyczyły również przedniego i tylnego zderzaka.

Volvo C30 – dane techniczne

 • Pierwsza generacja Volvo C30 (2006-2012) – pojemność silników: 1,6-2,5 l; moc silników: 100-230 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 5b, półautomatyczne 6b.

Volvo C30 – ciekawostki

Volvo C30 wyróżniało się na rynku atrakcyjną stylistyką i nie bez powodu zostało docenione przez niezależną prasę oraz organizatorów różnych konkursów motoryzacyjnych. Auto otrzymało wiele prestiżowych nagród, w tym: Design Award 2006, Auto Trophy 2006 roku, Das Goldene Lenkrad 2006, Die Besten Autos 2007 i Red Dot Award 2007. 

Linię tego modelu z całą pewnością doskonale znają wielbiciele sagi Zmierzch. W filmie główny bohater poruszał się właśnie tym samochodem.

Ciekawostką jest obecność wersji elektrycznej C30, której spotkanie „na drodze” jest w zasadzie niemożliwe. Wolumen produkcji został ograniczony do 250 sztuk. To sprawia, że auto stało się łakomym kąskiem na rynku kolekcjonerskim. 

Volvo C30 miało dwa zupełnie odrębne charaktery definiowane przez silnik. Z jednej strony, najsłabsza wersja generująca 100 KM (1,6 R4), rozpędzała samochód do pierwszej setki w 11,8 sekundy. To nie było średnim wynikiem, nawet jak na ówczesne standardy. Wartość ta okazała się jednak wystarczająca do jazdy miejskiej w komforcie i względnej ciszy. W wariancie T5 wyposażonym w jednostkę o pojemności 2,5 l i konstrukcji R5, było wprost odwrotnie. Auto było w stanie osiągnąć 100 km/h już po 6,7 sekundy i jechać z prędkością nawet 240 km/h. Wyniki te odpowiadają parametrom innych aut z segmentu hot-hatchów.

Volvo C30 – opinie kierowców

Klienci oceniają Volvo C30 jako auto łączące solidne wykonanie z przystępną ceną zakupu, przynajmniej na rynku aut używanych. Jego stosunkowo duża bezawaryjność wynika z zastosowania sprawdzonych jednostek napędowych, częściowo z koncernu PSA i Forda, jak i z bezkompromisowego podejścia producenta względem trwałości swoich samochodów.

Istotną zaletą jest także dość wygodna, jak na tę klasę pojazdów, choć oczywiście nieco ciasna kabina. We wnętrzu wygodnie będą podróżować dwie osoby z przodu. Chociaż tylny rząd siedzeń daje możliwość podróżowania dwóm osobom, komfort nie jest duży. Do bagażnika o pojemności 251 l wejdzie torba czy zakupy, a po złożeniu tylnych siedzeń nawet niewielkie meble. Realna pojemność przestrzeni ładunkowej rośnie wówczas do niespełna 900 l.

Na popularność samochodu mają wpływ także wygodne fotele, w których można przy zachowaniu wysokiego komfortu przejechać nawet kilkaset kilometrów, i to bez postoju w międzyczasie.

Więcej na temat Volvo C30

Volvo C30 - Wiadomości

 • Volvo C30 - cicha woda brzegi rwie

  Volvo C30 - cicha woda brzegi rwie

  Środa, 2 listopada 2011 (10:30)
  W cieniu bestsellerów takich jak XC 60 czy S60 kryje się C30. Nie wadzi konkurencji, bo z powodu znikomej popularności, jest graczem drugiego planu.
 • Pierwsze volvo o napędzie elektrycznym

  Pierwsze volvo o napędzie elektrycznym

  Środa, 8 czerwca 2011 (13:25)
  Volvo to kolejna firma, która wierzy, że samochody elektryczne stanowią przyszłość motoryzacji.
 • Volvo C30 BEV

  Volvo C30 BEV

  Czwartek, 17 września 2009 (13:10)
  Volvo zaprezentowało we Frankfurcie nie tylko odświeżoną wersję modelu C30, ale również prototyp tego pojazdu o napędzie elektrycznym.
 • Reklama
 • Volvo C30 po liftingu

  Volvo C30 po liftingu

  Czwartek, 10 września 2009 (13:05)
  Volvo poddało liftingowi swój najmniejszy model - C30.
 • Łada jak lancer!

  Łada jak lancer!

  Środa, 7 marca 2007 (14:26)
  Ten samochód to wcale nie nowy mitsubishi lancer w wersji hatchback ani volvo c30 po restylingu.
 • Takie będzie najmniejsze volvo!

  Takie będzie najmniejsze volvo!

  Czwartek, 20 lipca 2006 (09:38)
  Chociaż oficjalną premierę volvo C30 zaplanowano na 24 lipca, to - jak to często bywa - tajemnicy nie udało się utrzymać i oto możemy zaprezentować pierwsze zdjęcia tego samochodu.
 • Reklama