Volkswagen up!

Volkswagen up! to najmniejszy z modeli tego niemieckiego producenta. Ze względu na skromne gabaryty plasuje się go w segmencie A (mikro), a więc najmniejszych samochodów osobowych. Jest produkowany od 2011 roku i w tym czasie doczekał się m.in. wersji elektrycznej.
Volkswagen up! - najważniejsze informacje
Volkswagen up! to przyzwoity samochód w niskiej cenie gwarantujący komfort jazdy na krótkich trasach. /materiały prasowe

Volkswagen up! - najważniejsze informacje

Volkswagen up! to najmniejszy z modeli tego niemieckiego producenta. Ze względu na skromne gabaryty plasuje się go w segmencie A (mikro), a więc najmniejszych samochodów osobowych. Jest produkowany od 2011 roku i w tym czasie doczekał się m.in. wersji elektrycznej.

Historia Volkswagena up!

Prototyp Volkswagena up! o nazwie up! Concept został zaprezentowany publiczności podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2007 roku. Stanowił on następcę modelu Fox, od którego jednak zdecydowanie się różnił. Był atrakcyjniejszy pod względem wyglądu oraz miał bogatsze wyposażenie.

Zanim doszło do produkcji seryjnej Volkswagena up! w 2011 roku, inżynierowie tej marki stworzyli jeszcze kilka projektów tzw. studyjnych, m.in. Space up! (2007 rok), e-Up! i up! Lite (2009 rok). Model, który trafił na taśmy fabryk Grupy Volkswagena, powstał na bazie płyty podłogowej MQB Platform.

Powiązane z modelem są należące również do grupy VW Skoda Citigo i Seat Mii, które powstawały razem z up! w ramach projektu New Small Family (NSF). Oba pojazdy były wersjami up! różniącymi się od niego deską rozdzielczą i wyglądem karoserii. Główni rynkowi konkurenci tego niewielkiego samochodu to: Opel Karl, Renault Twingo i Hyundai i10.

Volkswagen up! – generacje

Najmniejszy z Volkswagenów jest produkowany od 2011 roku. W tym czasie producent wypuścił kilkanaście wersji modelu. Pierwsze up! były dostępne z nadwoziami 2- i 4-drzwiowym, z silnikami benzynowymi na gaz ziemny.

W lipcu 2013 roku została zaprezentowana elektryczna wersja e-up! o zasięgu około 150 km. Model ten wyposażono w silnik o maksymalnej mocy na poziomie 80 KM i średniej około 55 KM. Prędkość maksymalna tego małego elektrycznego auta wynosi 135 km/h.

W 2016 roku Volkswagen up! przeszedł facelifting. W jego ramach poprawiono wygląd przednich i tylnych zderzaków oraz tylnych lamp. W 2017 roku producent wprowadził do sprzedaży up! GTI 3d i 5d. Volkswagen up! był dostępny w kilkunastu wersjach wyposażeniowych, m.in. move up!, take up!, white up!, black up!, Groove up! czy Cross up!. Wersja podstawowa pojazdu obejmuje m.in. 4 poduszki powietrzne, system ABS, ESP, ASR, EBV i MSR oraz wspomaganie kierownicy.

Volkswagen up! – dane techniczne

Volkswagen up! to pierwszy samochód w swojej klasie, z zautomatyzowanym układem hamulcowym City Emergency Braking. System aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h, gdy czujnik laserowy wykryje niebezpieczeństwo kolizji. Jest dostępny jako opcja w niektórych wersjach wyposażeniowych up!.

Ten model jest zazwyczaj wyposażony w 5- lub 6-stopniową skrzynię zmiany biegów. W niektórych wersjach zamontowano półautomat jednostopniowy. Seryjnie pojazd ma napęd na dwa koła (również w wersji Cross up!).

Obecnie Volkswagen oferuje up! z dwoma 3-cylindrowymi silnikami benzynowymi o pojemności 1,0 l do wyboru o mocy 48 kW lub 85 kW.

Volkswagen up! – opinie kierowców

Volkswagen up! cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników pojazdów segmentu A. Odznacza się niskim poziomem awaryjności. Do tego jest bardzo ekonomiczny, a jego mały silnik pozwala na stosunkowo dynamiczną jazdę w mieście.

Jest to przyzwoity samochód w niskiej cenie gwarantujący optymalny komfort jazdy na krótkich trasach. Jak na długość 3,5 metra ma też obszerny bagażnik (251 l). Jako minus wskazuje się estetykę nadwozia.

Volkswagen up! - Wiadomości