Suzuki Vitara

Czwartek, 12 stycznia 2023 (12:52)
Suzuki Vitara to najbardziej rozpoznawalny SUV oferowany przez japońskiego producenta. Obecnie przyjmuje postać średnich rozmiarów crossovera, który świetnie poradzi sobie zarówno w ruchu miejskim, jak i poza utwardzonymi drogami.
Suzuki Vitara - najważniejsze informacje
Od 2020 roku Suzuki Vitara na rynku europejskim ma wyłącznie w silniki z układem hybrydowym. /materiały prasowe

Suzuki Vitara - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1988

Suzuki Vitara to najbardziej rozpoznawalny SUV oferowany przez japońskiego producenta. Obecnie przyjmuje postać średnich rozmiarów crossovera, który świetnie poradzi sobie zarówno w ruchu miejskim, jak i poza utwardzonymi drogami.

Historia Suzuki Vitary

Historia Suzuki Vitary sięga 1988 roku. Auto miało stanowić propozycję koncernu w segmencie pojazdów większych od małego terenowego Suzuki Jimny. 

Pojazd przyjął formę minisuva i był dostępny w wersji dwu, trzy lub pięciodrzwiowej. 

Druga i trzecia generacja Vitary została wydzielona jako oddzielny model – Suzuki Grand Vitara.

Suzuki Vitara – generacje

Pierwsza generacja Suzuki Vitary była produkowana w latach 1988–1997, jednak na niektórych rynkach produkcja trwała nawet do 2006 roku. Auto oferowało pełen przekrój silników benzynowych – od 1.3 do 2.5 l lub silniki diesla o pojemności 1.9 lub 2.0 l. 

Kierowcy mogli również wybierać pomiędzy 5-biegową skrzynią manualną lub skrzynią automatyczną Aisin.  Auto występowało w kilku wersjach: obok dwu i trzydrzwiowego minisuva dostępna była również między innymi wersja nadwoziowa kabriolet oraz furgon.

Druga generacja pojazdu była znana jako Suzuki Grand Vitara. Produkcja trwała od 1998 do 2005 roku. Ponownie pojazd reprezentował klasę niewielkich SUV-ów, jednak tym razem był większy i oferował więcej możliwości od poprzednika. 

Trzecia generacja Suzuki Vitary, również znana jako Grand Vitara, była dostępna do zakupu od 2005 do 2017 roku. Auto reprezentuje segment kompaktowych SUV-ów i oferuje wersję 3- lub 5-drzwiową. W 2008 roku Grand Vitara doczekała się pierwszego faceliftingu. 

Ostatnia, czwarta generacja Suzuki Vitary, debiutowała w Paryżu w 2014 roku, a produkcja rozpoczęła się rok później. Oznaczała również powrót do nazwy Suzuki Vitara. Tym razem dostępne jest jedynie 5-drzwiowe nadwozie typu SUV. Do wyboru pozostają trzy rodzaje silników benzynowych – od 1.0 do 1.6 l, silnik diesla 1.6 l oraz dwa rodzaje silników hybrydowych (1.4 l boosterjet lub 1.l Dualjet). 

Na pokazie w Paryżu w 2018 roku zademonstrowano odświeżoną wersję Suzuki Vitary najnowszej generacji. Od 2020 roku modele Vitary trafiające na rynki europejskie są wyposażone wyłącznie w silniki z układem hybrydowym.

Suzuki Vitara – dane techniczne

Najnowsza Vitara dostępna na europejskich rynkach jest wyposażona w silniki hybrydowe – Boosterjet typu mild hybrid, który bazuje na odzyskiwaniu energii podczas wytracania przez pojazd prędkości –  oraz wersję Strong Hybrid. 

Poza napędem na przednie koła występuje również wersja all grip z napędem na cztery koła, która inteligentnie dostosowuje charakterystykę napędu do warunków. Suzuki Vitara jest dostępne w wersji z 6-biegową skrzynią manualną lub automatyczną.

Suzuki Vitara – opinie kierowców


Dzięki uniwersalności i nienagannej stylistyce Vitara oraz spokrewniona z nią Grand Vitara są jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu niewielkich SUV-ów. Ze względu na niewielkie gabaryty sprawdzi się przede wszystkim jako auto miejskie, które poradzi sobie również w nieco trudniejszym terenie.

Suzuki Vitara - Wiadomości

Suzuki Vitara - Zdjęcia