Subaru Impreza

Subaru impreza to ikona klasy kompaktowej. Produkowany od 30 lat model zasłynął nie tylko walorami użytkowymi, ale również licznymi sukcesami sportowymi.
Subaru Impreza - najważniejsze informacje
Subaru Impreza /materiały prasowe

Subaru Impreza - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1992

Subaru impreza to ikona klasy kompaktowej. Produkowany od 30 lat model zasłynął nie tylko walorami użytkowymi, ale również licznymi sukcesami sportowymi.

Historia Subaru Imprezy 

Pierwsza wersja Subaru Imprezy została zapowiedziana w październiku 1992 roku jako następca innego kompaktowego modelu japońskiego producenta – Leone. Od samego początku, w przeciwieństwie do większości konkurentów w tym segmencie, oprócz wersji z napędem na przednie koła dostępna była również wersja z napędem na obie osie. 

W ciągu swojej 30-letniej historii auto było dostępne w różnych wersjach – szczególną popularnością cieszył się czterodrzwiowy sedan, jednak Impreza występowała również m.in. jako dwudrzwiowe coupé czy pięciodrzwiowy hatchback. 

Sporą sławę przyniósł jej przede wszystkim wariant sportowy, który zasłynął w rajdach samochodowych, w tym w serii WRC.

Za sterami Subaru Imprezy siedziały takie sławy jak: Colin McRae, Alister McRae czy Petter Solberg.

Subaru Impreza – generacje

Pierwsza generacja Subaru Imprezy była produkowana w latach 1993–2000. Była dostępna w wersji nadwoziowej 2 i 4-drzwiowego sedana oraz 5-drzwiowego kombi. W 1997 roku Subaru udostępniło także najmocniejszy model z silnikiem 211 KM, który rozpędzał pojazd do prędkości 100 km/h w ciągu 6 sekund. 

Subaru Impreza II było produkowane w latach 2000–2007.  Oferowało przede wszystkim napęd na obie osie oraz kilka wersji silnikowych – od 1,6 l (95 KM) do silnika turbo o pojemności 2,5 l o mocy 300 KM.

Na targach w Nowym Jorku w 2007 roku debiutował model Subaru Impreza III. Pojazd był dostępny jako sedan i hatchback oraz w specjalnej sportowej wersji WRX. Oprócz tego do salonów trafił również crossover XV, który następnie trafił do produkcji jako niezależny model o takiej nazwie. 

Czwarta generacja Subaru Imprezy powstawała między 2011 a 2016 rokiem. Nawiązywała do najważniejszych cech modelu: przede wszystkim oferowała napęd na obie osie oraz wersję w nadwoziu sedan lub hatchback. Model Subaru WRX również został wydzielony, jednak powstał na bazie Imprezy w wersji sedan.

Piąta generacja Subaru Imprezy jest produkowana od 2016 roku, a pierwsze modele trafiły do salonów w 2017 roku. Poza silnikami benzynowymi pod maskę piątej generacji Imprezy trafił również dwulitrowy silnik e-Boxer Hybrid. 

W listopadzie 2022 roku zapowiedziano natomiast najnowszą, szóstą generację. Zrezygnowano tu z manualnej skrzyni biegów i nadwozia sedan. Do dyspozycji pozostanie benzynowy silnik 2.0 l lub 2.5 l.

Subaru Impreza – dane techniczne

Subaru Impreza jest napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 lub 2 l i mocy 114 lub 156 KM. Modele charakteryzują się stałym napędem na cztery koła oraz bezstopniową automatyczną skrzynią biegów.

Subaru Impreza  – opinie kierowców

Impreza cechuje się świetną jakością wykonania i osiągami, zwłaszcza biorąc pod uwagę ofertę konkurencji. Według badania iSeeCars przeprowadzonego w 2019 roku był także najmniej tracącym na wartości na przestrzeni lat sedanem w Stanach Zjednoczonych.

Temat Subaru Impreza znajdziesz również w serwisie:

Subaru Impreza - Wiadomości

 • Prodrive P25 – nowoczesna interpretacja Imprezy STI 22B. Powstanie zaledwie 25 sztuk

  Prodrive P25 – nowoczesna interpretacja Imprezy STI 22B. Powstanie zaledwie 25 sztuk

  Piątek, 27 maja 2022 (13:09)
  Brytyjska firma Prodrive, będąca wieloletnim partnerem Subaru w motorsporcie, postanowiła przywrócić do życia legendę z lat 90. Mowa tu o kultowej Imprezie 22B, która powstała w 1998 roku...
 • Subaru Impreza – oto kolejna generacja

  Subaru Impreza – oto kolejna generacja

  Czwartek, 24 marca 2016 (13:14)
  Zarówno wersja sedan, jak i hatchback, zostały zaprezentowane podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku.
 • Subaru Impreza – zapowiedź wersji produkcyjnej

  Subaru Impreza – zapowiedź wersji produkcyjnej

  Czwartek, 10 marca 2016 (16:28)
  Na dwa tygodnie przed długo oczekiwanym debiutem, Subaru zdradza fragment wyglądu nowej Imprezy.
 • Reklama
 • Subaru Impreza WRX STI będzie hybrydą!

  Subaru Impreza WRX STI będzie hybrydą!

  Wtorek, 8 grudnia 2015 (14:20)
  W czerwcu w japońskich salonach zadebiutowało Subaru Impreza Sport Hybrid. Samochód otrzymał układ napędowy zapożyczony z modelu XV Hybrid.
 • Takie będzie nowe Subaru Impreza sedan!

  Takie będzie nowe Subaru Impreza sedan!

  Czwartek, 19 listopada 2015 (10:11)
  Subaru zaprezentowało właśnie koncepcyjny model o nazwie Impreza Sedan. Dbałość o detale pozwala sądzić, że mamy do czynienia z wersją bliską odmianie produkcyjnej.
 • Subaru Impreza sedan pojawi się w Los Angeles

  Subaru Impreza sedan pojawi się w Los Angeles

  Wtorek, 10 listopada 2015 (16:30)
  Niedługo po zaprezentowaniu wersji hatchback, Subaru pokaże koncept zapowiadający nową Imprezę z trójbryłowym nadwoziem.
 • Reklama
 • Subaru Impreza hatchback. Już nie wygląda jak Lanos!

  Subaru Impreza hatchback. Już nie wygląda jak Lanos!

  Środa, 28 października 2015 (11:00)
  Subaru zaprezentowało w Tokio pięciodrzwiową wersję Imprezy. Chociaż auto przedstawiane jest, jako pojazd koncepcyjny, nie ma wątpliwości, że samochód niewiele różni się od przyszłego...
 • Subaru Impreza Sport Hybrid. Hybrydowa i sportowa?

  Subaru Impreza Sport Hybrid. Hybrydowa i sportowa?

  Piątek, 19 czerwca 2015 (11:54)
  ​W połowie 2013 roku Subaru zaprezentowało pierwszy pojazd hybrydowy. XV Hybrid nietrafił jednak do Europy, a dostępny jest wyłącznie w Japonii. Prawdopodobnie tak samo będzie z kolejnym...

Subaru Impreza - Zdjęcia