Rover
Środa, 10 stycznia 2024 (18:39)
Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (12:40)
Działalność brytyjskiego producenta samochodów osobowych Rover to już niestety historia. Firma powstała w 1878 roku i funkcjonowała do 2005 roku, będąc w okresie świetności (lata 50. i 60. XX wieku) jednym z najpopularniejszych koncernów motoryzacyjnych w Europie. Rover na przestrzeni 100 lat istnienia wielokrotnie zmieniał właścicieli, lecz nie uchroniło go to przed ostatecznym bankructwem.
Rover - najważniejsze informacje
-
Data powstania:
1878
-
Kraj:
Wielka Brytania
Rover. Brytyjska marka motoryzacyjna
Firma Rover koncentrowała się przez ponad 100-letni okres istnienia głównie na produkcji aut luksusowych, sedanów i kombi. Modele te cieszyły się dużą popularnością wśród wielbicieli pojazdów o biznesowej stylistyce i konkurowały z europejską konkurencją. Królowały w nich atrakcyjne materiały wykończeniowe we wnętrzu, w tym naturalna skóra oraz luksusowy welur.
Na zewnątrz z kolei ekskluzywny charakter auta podkreślała duża ilość chromu, a duże nadwozia stanowiły zwiastun dużej ilości miejsca dla pasażerów.
Długa historia marki Rover
Firma Rover powstała w 1878 roku, zajmując się początkowo wyłącznie produkcją trójkołowych rowerów – tricykli. Te pojazdy na przełomie XIX i XX wieku cieszyły się szczególnie dużą popularnością. Firma produkowała również rowery z dużym przednim kołem i znacznie mniejszym tylnym. Wszystko zmieniło się na początku XX wieku, kiedy to koncern Rover zaprezentował światu najnowsze dzieło – auto osobowe. W tamtych czasach był to nie lada wyczyn i z tego powodu został odnotowany na kartach motoryzacyjnej historii.
Był to Rover 8 HP – dwuosobowe auto wyposażone w silnik jednocylindrowy o pojemności 1,3 l i mocy 8 KM. Pojazd szybko stał się niezwykle popularny na drogach Wielkiej Brytanii. Rozwijał prędkość nawet niespełna 40 km/h, co było dobrym wynikiem jak na ówczesny stan motoryzacji.
Był to Rover 8 HP – dwuosobowe auto wyposażone w silnik jednocylindrowy o pojemności 1,3 l i mocy 8 KM. Pojazd szybko stał się niezwykle popularny na drogach Wielkiej Brytanii. Rozwijał prędkość nawet niespełna 40 km/h, co było dobrym wynikiem jak na ówczesny stan motoryzacji.
Przez kolejne lata koncern Rover prezentował następne pojazdy, w tym modele 10, 12 oraz 14 i 16, które stanowiły istotny czynnik wpływający na wzrost wartości firmy. Niestety od połowy lat 20. XX wieku trapiły ją problemy finansowe, na skutek czego zmalała liczba inwestycji oraz nowinek technologicznych stosowanych w kolejnych autach.
I wojna światowa nie wpłynęła negatywnie na charakter działalności Rovera. Nie można jednak tego samego powiedzieć o II wojnie światowej. Ta wywołała mnóstwo zmian w sposobie działania firmy. Na czas trwania konfliktu koncentrowała się ona na produkcji silników do samolotów i innych maszyn wojskowych, w tym czołgów.
Po zakończeniu wojny nadeszły złote lata w historii Rovera. Rozkwit firmy został zapoczątkowany w 1948 roku, kiedy to wyprodukowała ona model Land Rover Series – samochód terenowy klasy średniej. Wtedy też nastąpiła duża zmiana, w wyniku której to właśnie auta Land Rover generowały większą część sprzedaży całego koncernu. Później powstał także Range Rover, pierwsza terenówka z luksusowym wyposażeniem.
W 1994 roku firma została przejęta przez BMW. W 2000 roku niemiecki koncern sprzedał Land Rovera firmie Ford, a resztę grupie Phoenix Consortium, w ramach której powstała firma MG Rover. W 2005 roku doszło do bankructwa tej spółki, a tym samym do ostatecznego zaprzestania produkcji aut osobowych. Majątek MG Rover wykupił koncern NAC. W 2008 roku prawa do marek Rover oraz Land Rover nabył koncern Tata Motors.
Rover w Polsce
W Polsce samochody Rover w latach produkcji były oferowane w ramach oficjalnych sieci dealerskich. Jednak zmieniło się to w 2005 roku, w chwili zniknięcia tego koncernu ze światowego rynku.
Obecnie zatem, aby zakupić auto tej brytyjskiej firmy, trzeba dokładnie obserwować rynek wtórny. Wbrew pozorom w naszym kraju jest on dobrze rozbudowany. Wśród wielu ofert można znaleźć auta z okresu końcowego istnienia firmy, w tym flagową limuzynę z początku XXI wieku – model Rover 75.
Popularne modele samochodów Rover
Firma Rover na przestrzeni lat zaprezentowała kilka aut, które wywarły ogromny wpływ na motoryzację. Jednym z nich jest Rover 75. To luksusowy samochód osobowy wprowadzony na rynek w 1998 roku, zaprojektowany przez Richarda Woolleya. Był dostępny zarówno w wersji sedan, jak i kombi. W każdym z tych nadwozi zapewniał przestronne wnętrze i luksusowe materiały.
Dużą popularnością cieszył się także model Rover 45. To z kolei kompaktowy samochód osobowy, który pojawił się na rynku w 1999 roku. Był przeznaczony dla klasy średniej. Model co prawda nie osiągnął zbyt dużej popularności, zdobył jednak uznanie na rynku macierzystym za kompaktowe rozmiary i przyzwoite osiągi.
Temat Rover znajdziesz również w serwisie:
Rover - Wiadomości
-
Roewe Vision R - chiński Rover
Poniedziałek, 30 listopada 2015 (12:54)Koncepcyjny samochód chińskiej firmy, która wykupiła dokumentację techniczną Rovera, ale nie prawa do nazwy. -
Dobry mechanik to twój skarb
Środa, 14 maja 2014 (15:00)Zaufany warsztat pomoże nie tylko obniżyć koszty eksploatacji auta, ale także zdiagnozować problemy, z którymi nikt inny sobie nie radzi. -
Tanie i lepsze niż się uważa
Wtorek, 18 lutego 2014 (17:00)Przedstawiamy modele, które łączy to, że są łatwo dostępne, a zarazem niedrogie w zakupie i w eksploatacji. Ich użyteczność jest wyższa niż ceny. -
Najgorsze i najlepsze silniki
Czwartek, 19 grudnia 2013 (15:30)Pewne silniki gwarantują problemy, inne słyną z niezawodności. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając samochód. -
Używany Rover 75 (1998-2005)
Czwartek, 12 września 2013 (16:00)Model 75 miał być gwoździem programu angielskiej fabryki Rovera, a stał się gwoździem do trumny. -
Używany Rover 25 (1999-2005)
Poniedziałek, 11 lutego 2013 (14:30)Rover 25 wzbudza duże zainteresowanie wśród mniej zamożnych klientów, szukających auta o atrakcyjnym wyglądzie. -
Milion range roverów
Wtorek, 9 listopada 2010 (15:35)W 1970 roku, a więc już 40 lat temu na rynku debiutował range rover. Z biegiem lat model ten stał się synonimem luksusowego pojazdu terenowego. -
Najoszczędniejszy range rover
Czwartek, 17 czerwca 2010 (15:16)Chociaż prestiżowe SUV-y kojarzą nam się dziś głównie z takimi autami jak porsche cayenne czy audi Q7, żaden z tych pojazdów nie powstałby, gdyby nie range rover.