Rover

Środa, 10 stycznia 2024 (18:39) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (12:40)
Działalność brytyjskiego producenta samochodów osobowych Rover to już niestety historia. Firma powstała w 1878 roku i funkcjonowała do 2005 roku, będąc w okresie świetności (lata 50. i 60. XX wieku) jednym z najpopularniejszych koncernów motoryzacyjnych w Europie. Rover na przestrzeni 100 lat istnienia wielokrotnie zmieniał właścicieli, lecz nie uchroniło go to przed ostatecznym bankructwem.
Rover - najważniejsze informacje
Firma Rover koncentrowała się przez ponad 100-letni okres istnienia głównie na produkcji aut luksusowych, sedanów i kombi. /Getty Images

Rover - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1878

 • Kraj:

  Wielka Brytania

Rover. Brytyjska marka motoryzacyjna

Firma Rover koncentrowała się przez ponad 100-letni okres istnienia głównie na produkcji aut luksusowych, sedanów i kombi. Modele te cieszyły się dużą popularnością wśród wielbicieli pojazdów o biznesowej stylistyce i konkurowały z europejską konkurencją. Królowały w nich atrakcyjne materiały wykończeniowe we wnętrzu, w tym naturalna skóra oraz luksusowy welur.

Na zewnątrz z kolei ekskluzywny charakter auta podkreślała duża ilość chromu, a duże nadwozia stanowiły zwiastun dużej ilości miejsca dla pasażerów.

Długa historia marki Rover

Firma Rover powstała w 1878 roku, zajmując się początkowo wyłącznie produkcją trójkołowych rowerów – tricykli. Te pojazdy na przełomie XIX i XX wieku cieszyły się szczególnie dużą popularnością. Firma produkowała również rowery z dużym przednim kołem i znacznie mniejszym tylnym. Wszystko zmieniło się na początku XX wieku, kiedy to koncern Rover zaprezentował światu najnowsze dzieło – auto osobowe. W tamtych czasach był to nie lada wyczyn i z tego powodu został odnotowany na kartach motoryzacyjnej historii.

Był to Rover 8 HP – dwuosobowe auto wyposażone w silnik jednocylindrowy o pojemności 1,3 l i mocy 8 KM. Pojazd szybko stał się niezwykle popularny na drogach Wielkiej Brytanii. Rozwijał prędkość nawet niespełna 40 km/h, co było dobrym wynikiem jak na ówczesny stan motoryzacji.

Przez kolejne lata koncern Rover prezentował następne pojazdy, w tym modele 10, 12 oraz 14 i 16, które stanowiły istotny czynnik wpływający na wzrost wartości firmy. Niestety od połowy lat 20. XX wieku trapiły ją problemy finansowe, na skutek czego zmalała liczba inwestycji oraz nowinek technologicznych stosowanych w kolejnych autach.

I wojna światowa nie wpłynęła negatywnie na charakter działalności Rovera. Nie można jednak tego samego powiedzieć o II wojnie światowej. Ta wywołała mnóstwo zmian w sposobie działania firmy. Na czas trwania konfliktu koncentrowała się ona na produkcji silników do samolotów i innych maszyn wojskowych, w tym czołgów.

Po zakończeniu wojny nadeszły złote lata w historii Rovera. Rozkwit firmy został zapoczątkowany w 1948 roku, kiedy to wyprodukowała ona model Land Rover Series – samochód terenowy klasy średniej. Wtedy też nastąpiła duża zmiana, w wyniku której to właśnie auta Land Rover generowały większą część sprzedaży całego koncernu. Później powstał także Range Rover, pierwsza terenówka z luksusowym wyposażeniem.

W 1994 roku firma została przejęta przez BMW. W 2000 roku niemiecki koncern sprzedał Land Rovera firmie Ford, a resztę grupie Phoenix Consortium, w ramach której powstała firma MG Rover. W 2005 roku doszło do bankructwa tej spółki, a tym samym do ostatecznego zaprzestania produkcji aut osobowych. Majątek MG Rover wykupił koncern NAC. W 2008 roku prawa do marek Rover oraz Land Rover nabył koncern Tata Motors.

Rover w Polsce

W Polsce samochody Rover w latach produkcji były oferowane w ramach oficjalnych sieci dealerskich. Jednak zmieniło się to w 2005 roku, w chwili zniknięcia tego koncernu ze światowego rynku. 

Obecnie zatem, aby zakupić auto tej brytyjskiej firmy, trzeba dokładnie obserwować rynek wtórny. Wbrew pozorom w naszym kraju jest on dobrze rozbudowany. Wśród wielu ofert można znaleźć auta z okresu końcowego istnienia firmy, w tym flagową limuzynę z początku XXI wieku – model Rover 75.

Popularne modele samochodów Rover

Firma Rover na przestrzeni lat zaprezentowała kilka aut, które wywarły ogromny wpływ na motoryzację. Jednym z nich jest Rover 75. To luksusowy samochód osobowy wprowadzony na rynek w 1998 roku, zaprojektowany przez Richarda Woolleya. Był dostępny zarówno w wersji sedan, jak i kombi. W każdym z tych nadwozi zapewniał przestronne wnętrze i luksusowe materiały.

Dużą popularnością cieszył się także model Rover 45. To z kolei kompaktowy samochód osobowy, który pojawił się na rynku w 1999 roku. Był przeznaczony dla klasy średniej. Model co prawda nie osiągnął zbyt dużej popularności, zdobył jednak uznanie na rynku macierzystym za kompaktowe rozmiary i przyzwoite osiągi.

Temat Rover znajdziesz również w serwisie:

Rover - Wiadomości

 • Milion range roverów

  Milion range roverów

  Wtorek, 9 listopada 2010 (15:35)
  W 1970 roku, a więc już 40 lat temu na rynku debiutował range rover. Z biegiem lat model ten stał się synonimem luksusowego pojazdu terenowego.
 • Najoszczędniejszy range rover

  Najoszczędniejszy range rover

  Czwartek, 17 czerwca 2010 (15:16)
  Chociaż prestiżowe SUV-y kojarzą nam się dziś głównie z takimi autami jak porsche cayenne czy audi Q7, żaden z tych pojazdów nie powstałby, gdyby nie range rover.
 • Legenda ma czterdzieści lat

  Legenda ma czterdzieści lat

  Poniedziałek, 7 czerwca 2010 (13:47)
  Jest tak brytyjski jak monarchia, jajka na bekonie i popołudniowa przerwa na herbatkę. Kochają go gwiazdy, mamy odwożące dzieci do szkół i twardziele, którym nie straszne amazońskie lasy...
 • Reklama
 • Land rover tylko na asfalt

  Land rover tylko na asfalt

  Poniedziałek, 17 maja 2010 (15:39)
  Land Rover stoi właśnie przed bardzo trudnym zadaniem. Od kilku lat brytyjska firma zmagała się z problemami natury finansowej. Kryzys na światowych rynkach sprawił, że zainteresowanie...
 • Największe upadki w historii

  Największe upadki w historii

  Poniedziałek, 21 grudnia 2009 (12:29)
  W historii motoryzacji nie brak spektakularnych upadków.
 • Land rover defender fire & ice

  Land rover defender fire & ice

  Środa, 10 czerwca 2009 (11:46)
  Land rover to jedna z ikon motoryzacji.
 • Reklama
 • Dopłacą do zakupu jaguara i LR

  Dopłacą do zakupu jaguara i LR

  Piątek, 20 marca 2009 (16:33)
  Generalny Importer Jaguar Land Rover w Polsce, obserwując sytuacje i działania rządów na rynku motoryzacyjnym w Europie, podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra programu bezpośrednich...
 • Auto rozpadło się na pół

  Auto rozpadło się na pół

  Poniedziałek, 9 marca 2009 (07:52)
  6 marca około godziny 8.00 w miejscowości Bieleń na terenie gminy Zapolice w powiecie zduńskowolskim doszło do wypadku drogowego.