Peugeot 308

Peugeot 308 to hatchback z segmentu C. Samochód wyróżnia się bezpieczeństwem i ekologicznymi rozwiązaniami. Dzięki swoim walorom użytkowym ten model francuskiej marki przez wielu jest uważany za jedno z najlepszych aut dla rodzin i do jazdy codziennej.
Peugeot 308 - najważniejsze informacje
Peugeot 308 /materiały prasowe

Peugeot 308 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2008

Peugeot 308 to hatchback z segmentu C. Samochód wyróżnia się bezpieczeństwem i ekologicznymi rozwiązaniami. Dzięki swoim walorom użytkowym ten model francuskiej marki przez wielu jest uważany za jedno z najlepszych aut dla rodzin i do jazdy codziennej.

Historia Peugeota 308

Peugeot 308 ujrzał światło dzienne w 2007 roku podczas eventu motoryzacyjnego organizowanego we Frankfurcie. Samochód po raz pierwszy zjechał z linii produkcyjnej rok później, zastępując tym samym Peugeota 307.

Kolejne generacje wyraźnie różniły się od swojego pierwowzoru pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i wyposażeniowym.

W sumie szacuje się, że na świecie jeździ po drogach około 1,5 mln „trzysta ósemek”. Od końca 2021 roku w produkcji znajduje się 3. generacja serii.

Peugeot 308– generacje

Pierwsza generacja była produkowana w latach 2008–2013. Projekt modelu oznaczono kodem „Project 77”. Był to pierwszy samochód oznaczony na końcu cyfrą 8. Peugeot 308 charakteryzował się skośnymi reflektorami, przetłoczeniami w drzwiach bocznych oraz tylnymi lampami wciętymi do bagażnika. Pierwsza odsłona była dostępna w katalogu jako 5-drzwiowy hatchback, kombi i coupé-cabrio. Już w roku wejścia na rynek auto zostało najlepszym modelem w Szwecji w konkursie pisma „Motorforaten”.

W 2011 i 2013 roku auto przeszło lifting. W ramach pierwszego dołożono światła do jazdy dziennej i klimatyzację (jako element wyposażenia standardowego), natomiast dzięki drugiej turze korekt auto zyskało wyżej położony wlot powietrza z logiem Peugeota, znajdujący się na przodzie samochodu.

Drugą odsłonę Peugeota 308 (2013–2021) skonstruowano na modułowej płycie podłogowej EMP2. Nadwozie zostało całkowicie przebudowane i nawiązywało do Peugeota 208. Francuscy projektanci zrezygnowali z przycisków i pokręteł znajdujących się w poprzednim modelu. Postawiono na pełną funkcjonalność, wstawiając dotykowy panel, który umożliwiał sterowanie wszelkimi parametrami. Dzięki walorom estetycznym i użytkowym w 2014 roku druga generacja Peugeota 308 zdobyła tytuł Europejskiego Samochodu Roku.

Trzecia generacja została wprowadzona do katalogu Peugeota jako hatchback pod koniec 2021 roku. Najnowszy model wyróżnia się agresywnymi liniami, obniżonym podwoziem i większym rozstawem osi. Nowoczesny kokpit zapewnia komfort jazdy i funkcjonalność. W odróżnieniu od poprzedniczek „trzysta ósemka” w najnowszej odsłonie jest dostępna zarówno z silnikami spalinowymi, jak i hybrydowymi.
 

Peugeot 308 – dane techniczne

  • Peugeot 308 I – pojemność silników: 1,4–2,0 l; moc silników: 90–200 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b i 6b, automatyczna 4b i 6b;
  • Peugeot 308 II – pojemność silników: 1,2–2,0 l; moc silników: 82–270 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5 i 6b, automatyczna 6b i 8b;
  • Peugeot 308 III – pojemność silników: 1,2–1,6 l; moc silników: 110–180 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 6b.

Peugeot 308 – opinie kierowców

Samochód radzi sobie zarówno w czasie przejażdżek rekreacyjnych, jak i długich podróży. Niestety kierowcy narzekają na responsywność układu kierowniczego oraz występowanie stosunkowo dużej liczby usterek w czasie wieloletniej eksploatacji.

W Polsce można spotkać najczęściej drugą odsłonę Peugeota 308, uważaną przez wielu za najlepszą wersję tego modelu. Kierowcy cenią auto za wygląd nadwozia, komfort jazdy, niskie spalanie oraz równą i dynamiczną pracę silnika.

Trzecia generacja dopiero debiutuje. W sieci można jednak przeczytać liczne pozytywne opinie recenzentów po jazdach testowych. Najnowsza odsłona jest chwalona za agresywne linie nadwozia i nowoczesne wnętrze.

Peugeot 308 - Wiadomości

Peugeot 308 - Zdjęcia