Mercedes Vito

Mercedes Vito to lekki samochód dostawczy średniej wielkości, oferowany również w wersji osobowej. Na bazie tego modelu są budowane także wersje luksusowe oraz kampery sprzedawane pod innymi nazwami. Nazwa Mercedes Vito pochodzi od hiszpańskiej miejscowości Vittoria, gdzie jest produkowany ten praktyczny dostawczak.
Mercedes Vito - najważniejsze informacje
Mercedes eVito Tourer. /materiały prasowe

Mercedes Vito - najważniejsze informacje

Mercedes Vito to lekki samochód dostawczy średniej wielkości, oferowany również w wersji osobowej. Na bazie tego modelu są budowane także wersje luksusowe oraz kampery sprzedawane pod innymi nazwami. Nazwa Mercedes Vito pochodzi od hiszpańskiej miejscowości Vittoria, gdzie jest produkowany ten praktyczny dostawczak.

Historia Mercedesa Vito

Mercedes Vito zastąpił dość leciwego MB 100. Nowy model, zaprezentowany w 1996 roku, był znacznie nowocześniejszy i bardziej praktyczny, jednak dość szybko wyszły na jaw pewne jego niedociągnięcia jakościowe. 

Obecnie w produkcji jest trzecia odsłona modelu. Główni konkurenci Mercedesa Vito to Volkswagen Transporter, Renault Trafic oraz Fiat Scudo.

Mercedes Vito – generacje

W pierwszej generacji modelu Vito (W638) skorzystano z rozwiązań technologicznych pochodzących z Volkswa Transportera T4 takich jak płyta podłogowa oraz jeden z silników. Podobnie jak w modelu VW, także w pierwszej odsłonie Mercedesa Vito napęd był przenoszony na przednie koła. W 1999 roku, czyli trzy lata po premierze, przeprowadzono lifting, który poza kosmetycznymi zmianami w wyglądzie przyniósł nowe wersje silników wysokoprężnych.

Druga odsłona Mercedesa Vito (W639) weszła na rynek w 2003 roku. Nowszy model – poza zmianami wyglądu i wyposażenia – oferował po raz pierwszy dwa warianty rozstawu osi. Zamiast przedniego napędu zastosowano klasyczny napęd na tylną oś, co zwiększyło zwrotność pojazdu. Zaproponowano także opcjonalny napęd na cztery koła, 4Matic. Zaprezentowano również premierowy model Vito z napędem elektrycznym.

Najnowsze generacja modelu Vito zawitała do salonów Mercedesa w 2014 roku. Model jest oferowany z napędem na przednie, tylne lub na wszystkie koła. Dostępne są trzy wersje rozstawu osi. Zrezygnowano z silników benzynowych.

Mercedes Vito – dane techniczne

Model Vito jest sprzedawany jako furgon dostawczy z 2–3 miejscami osobowymi, wersja osobowo-dostawcza z miejscami nawet dla 6 osób oraz jako wersja do przewozu 8 osób + kierowcy. Do przeniesienia napędu służą manualne i automatyczne skrzynie biegów.

Znaczną większość Mercedesów Vito wyposażono w silniki wysokoprężne. Najczęściej spotykane są czterocylindrowe jednostki o pojemności od 1,6 do 2,1, które generują moc od 88 do 237 KM. Nowsze odsłony modelu występują też w wersjach zasilanych energią elektryczną. Moc jednostek tego typu wynosi od 116 do 204 KM.

Silniki benzynowe były oferowane w 1. i 2. generacji modelu. Jednostki o pojemności od 2,0 do 3,5 l generowały od 129 do 258 KM.

Mercedes Vito jest także dostępny z napędem elektrycznym. 

Mercedes Vito – opinie kierowców

Pierwsza generacja modelu Vito borykała się ze znaczną podatnością na korozję oraz z kiepską trwałością osprzętu jednostek wysokoprężnych. Z kolei silniki benzynowe, choć trwałe, zużywają znaczne ilości paliwa.

Dopiero w drugiej odsłonie poprawiono trwałość silników oraz wzmocniono zabezpieczenie antykorozyjne, choć nadal zdarzały się problemy z korozją. Z kolei seryjny tylny napęd spotykał się z krytycznymi opiniami dotyczącymi trakcji. Najlepiej dopracowana i wykonana jest trzecia generacja modelu. Niestety ceny zadbanych egzemplarzy są dość wysokie.

Mercedes Vito - Wiadomości