Mercedes CLA

Mercedes CLA to kompaktowy model o usportowionej linii nadwozia. Poza czterodrzwiowym coupé występuje także jako pięciodrzwiowe kombi pod nazwą Shooting Break. Technologicznie Mercedes CLA bazuje na klasie A, z której zapożyczono m.in. deskę rozdzielczą i fotele. W palecie silników nie zabrakło bardzo mocnej wersji AMG.
Mercedes CLA - najważniejsze informacje
Mercedes CLA to kompaktowy model o usportowionej linii nadwozia. Technologicznie bazuje na klasie A. Na zdjęciu Mercedes-Benz CLA 200 Coupé. /materiały prasowe

Mercedes CLA - najważniejsze informacje

Mercedes CLA to kompaktowy model o usportowionej linii nadwozia. Poza czterodrzwiowym coupé występuje także jako pięciodrzwiowe kombi pod nazwą Shooting Break. Technologicznie Mercedes CLA bazuje na klasie A, z której zapożyczono m.in. deskę rozdzielczą i fotele. W palecie silników nie zabrakło bardzo mocnej wersji AMG.

Historia Mercedesa CLA

Mercedes CLA to zupełnie nowy model, który powstał na płycie podłogowej klasy A, produkowanej od 2012 roku. Pierwsza odsłona kompaktowego coupé z czterema drzwiami pełniła w ofercie niemieckiej marki rolę sedana klasy A. Szybko dołączyła do niej wersja kombi o równie dynamicznej linii nadwozia.

Obecnie w sprzedaży jest druga generacja Mercedesa CLA, która występuje w takich samych wersjach nadwozia. 

Konkurenci modelu to Audi A3 sedan oraz BMW 2 Gran Coupé. Mercedes CLA charakteryzuje się jednym z najniższych współczynników oporu powietrza w całym motoryzacyjnym świecie.

Mercedes CLA – generacje

Mercedes CLA w pierwszej odsłonie trafił do sprzedaży na początku 2012 roku. Dynamiczna linia nadwozia zyskała wielu zwolenników i wyraźnie różniła się od innych kompaktów w wersji sedan. Rok później do salonów zawitała wersja kombi – Shooting Break.

Druga generacja Mercedesa CLA weszła na rynek w 2019 roku. Model nadal korzysta mi.in. z płyty podłogowej, deski rozdzielczej i foteli z klasy A. Nowa odsłona jest znacznie większa od poprzednika. Czterodrzwiowe coupé nie jest już pozycjonowane jako limuzyna klasy A, ponieważ ten kompaktowy model doczekał się wersji sedan. W tym samym roku do sprzedaży weszła wersja kombi. Do palety silników dołączyła hybryda plug-in.

Mercedes CLA – dane techniczne

Pod maską każdego Mercedesa CLA znajduje się czterocylindrowa jednostka napędowa z turbodoładowaniem. Silniki benzynowe o pojemności od 1,3 do dwóch litrów osiągają od 122 do aż 421 KM w wersji AMG. W starszej odsłonie najmocniejszy model osiągał od 360 do 381 KM. Nowa generacja to dwie sportowe wersje z napędem na cztery koła 4Matic:
  • 35 AMG o mocy 306 KM;
  • 45 AMG o mocy od 371 do 421 KM.

Silniki diesla mają pojemności od 1,5 do 2,1 litra. Wysokoprężne jednostki generują od 109 do 190 KM. Największe silniki benzynowe i diesle są dostępne z opcjonalnym napędem na cztery koła. Słabsze wersje występują jedynie z napędem na przednią oś, podobnie jak hybryda plug-in o mocy łącznej ponad 260 KM. Podstawowe silniki występują z manualną skrzynią biegów, a automatyczna przekładnia wymaga dopłaty.

Mercedes CLA – opinie kierowców

Wyrazista stylistyka i dynamiczna linia nadwozia nie pozwalają przejść obojętnie obok Mercedesa CLA. Wersja Shooting Break, zwłaszcza pierwszej generacji, budzi jednak mieszane uczucia.

Jakość wykonania wnętrza jest na wysokim poziomie, choć czasem zdarzają się niepokojące odgłosy. Dach panoramiczny wymaga regularnego smarowania prowadnic.

Mercedes CLA jest drogi w zakupie, dlatego wiele używanych egzemplarzy pochodzi z importu, także z USA. Przed zakupem warto prześledzić historię serwisową oraz stan blacharsko-lakierniczy auta.


Mercedes CLA - Wiadomości

Mercedes CLA - Zdjęcia