Citroen C-Crosser

Czwartek, 9 lutego 2023 (09:14) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (12:26)
Citroen C-Crosser to niezwykle kompaktowy SUV należący do segmentu D. Produkowany był w latach 2007-2012 i tym samym stanowił pierwszy model Citroena w tej klasie, który był wypuszczony na rynek. Samochód powstał jako efekt współpracy PSA, czyli połączenia sił marek Citroen, Peugeot oraz Mitsubishi. Jego pojawienie się w sprzedaży wynikało z czynników ekonomicznych - tego typu pojazdy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników, co nie przeszło obojętnie także i na francuskim rynku motoryzacyjnym.
Citroen C-Crosser - najważniejsze informacje
Citroen C-Crosser /Vauxford / CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Citroen C-Crosser - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2007

  • Zakończenie produkcji:

    2012

Historia modelu Citroen C-Crosser

SUV, jakim jest Citroen C-Crosser, swój debiut miał na targach motoryzacyjnych, które odbyły się w Genewie w roku 2007. Z kolei w sprzedaży pojawił się latem tego samego roku, a konkretnie w lipcu. 

To brat bliźniak popularnych modeli aut jak Peugeot 4007 oraz Mitsubishi Outlander. Wynika to ze współpracy pomiędzy firmami PSA (w skład których wchodzi właśnie Citroen oraz Peugeot) wraz z japońską marką Mitsubishi. 

Auto zostało wyposażone w napęd na 4 koła, dający możliwość wyboru pomiędzy trzema trybami działania, a także uniwersalny, niezawodny układ jezdny. To, co łączy je z Outlanderem, to układ napędowy, w którym wykorzystano konstrukcję Mitsubishi, taka sama płyta podłogowa oraz generalnie stylistyka, ponieważ opakowanie przypomina w znacznym stopniu właśnie samochody pochodzące od tego producenta z Japonii.

Generacje Citroena C-Crosser

Samochód Citroen C-Crosser pojawił się w sprzedaży w 2007 roku i był produkowany przez pięć lat. W tym czasie producent wypuścił na rynek auto po kilku ulepszeniach oraz w nowych generacjach. Pierwszą zmianą był jesienny lifting, który wprowadzał dwusprzęgłową przekładnię - model DCS z silnikiem 2.2. 

HDi z sześcioma przełożeniami i trybami - automatycznym i manualnym. Dodatkowo wyposażony w tryb Sport, powodujący szybką reakcję na gaz i zmianę biegu. 

Pośród dostępnych konfiguracji samochodu znajdują się:
  • SUV-5d Benzyna 2.4 (170KM) Automatyczna CVT-6 Exclusive
  • SUV-5d Benzyna 2.4 (170KM) Manualna-6 Exclusive
  • SUV-5d Benzyna 2.4 (170KM) Manualna-6 SX Pack
  • SUV-5d Diesel 2.2 (160KM) Automatyczna DCS-6 Exclusive
  • SUV-5d Diesel 2.2 (160KM) Manualna-6 Exclusive
  • SUV-5d Diesel 2.2 (160KM) Manualna-6 SX Pack

Dane techniczne modelu

Citroen C-Crosser został wyposażony w silnik wysokoprężny HDi o mocy 160 KM z filtrem cząstek stałych. Auto osiąga prędkość maksymalną 200 km/h, a przyspieszenie do 100 km/h osiąga w trakcie 10,1 sekundy. Układ zasilania stanowi wtrysk bezpośredni typu common rail. Maksymalny moment obrotowy to 380  Nm przy 2000 obr./min. Jeśli chodzi o wymiary Citroena, to długość wynosi ponad 464 cm, szerokość 181 cm, a wysokość 171 cm. 

W aucie zmieści się aż siedmiu pasażerów, siedzących w konfiguracji 2+3+2, dzięki kanapie trzeciego rzędu, którą można swobodnie wysunąć na płasko bądź zapewnić wygodne fotele do siedzenia. W standardowym układzie bagażnik ma pojemność 510 l, natomiast w przypadku złożenia siedzeń drugiego oraz trzeciego rzędu można zyskać 1668 l.

Citroen C-Crosser - ciekawostki

Kompaktowy SUV, jakim jest C-Crosser to bliźniak dla modeli Peugeot 4007 oraz Mitsubishi Outlander. Wszystkie wykorzystują podobną konstrukcję i układy, a przy tym są produkowane w Japonii. Auto Citroena jest porównywane także do Hyundaia Santa Fe oraz Opla Antara, które były jego bezpośrednią konkurencją na rynku.

Citroen C-Crosser - Wiadomości

  • Używany Peugeot 4007/Citroen C-Crosser

    Używany Peugeot 4007/Citroen C-Crosser

    Poniedziałek, 22 lutego 2016 (12:00)
    Ani Peugeot 4007‚ ani Citroen C-Crosser nie miały szans na rynku aut nowych‚ bo były dużo droższe niż Mitsubishi Outlander‚ na którym bazują. Na rynku wtórnym ceny się zrównały.