Alpina

Należąca do BMW rodzinna firma tworzy na bazie podstawowych modeli bawarskiego koncernu ekskluzywne i unikalne pojazdy doceniane przede wszystkim przez najbardziej wymagających kierowców oczekujących najlepszych osiągów. Filozofia marki nie uległa zmianie od 1965 roku, a dostępne na zamówienie pojazdy kojarzą się z luksusem i świetnymi parametrami technicznymi.
Alpina - najważniejsze informacje
Nie wszystkie samochody pochodzą z seryjnej produkcji, Alpina wciąż przygotowuje je w swojej manufakturze. /materiały prasowe

Alpina - najważniejsze informacje

Należąca do BMW rodzinna firma tworzy na bazie podstawowych modeli bawarskiego koncernu ekskluzywne i unikalne pojazdy doceniane przede wszystkim przez najbardziej wymagających kierowców oczekujących najlepszych osiągów. 

Filozofia marki nie uległa zmianie od 1965 roku, a dostępne na zamówienie pojazdy kojarzą się z luksusem i świetnymi parametrami technicznymi.

Historia Alpiny

Historia marki Alpina jest nieodłącznie związana z samochodami BMW. 

Założyciel firmy – Burkard Bovensiepen – w 1962 roku skonstruował na potrzeby modelu BMW 1500 podwójny gaźnik. Koncern docenił talent konstruktora i nawiązał z nim szerszą współpracę. 

W 1965 roku założono firmę Alpina, która początkowo zatrudniała 8 osób i skupiała się na doskonaleniu podstawowych modeli BMW. Dwa lata później powstało logo i znak handlowy, które nie uległy zmianie do dzisiaj. Równolegle pojazdy produkowane w zakładzie Bovensiepena osiągały olbrzymie sukcesy w sporcie motorowym.

W 2008 roku Alpina otworzyła własne centrum skupione na inżynierii, testach i rozwoju, a w 2014 roku pobiła rekord sprzedaży, dostarczając klientom 1700 nowych pojazdów. 

Od 2022 roku Alpina należy do koncernu BMW, jednak pozostaje wierna swojej filozofii i nadal jest firmą rodzinną.

Alpina w Polsce

Przez wiele lat klienci z Polski, którzy chcieli zasiąść za kierownicą pojazdów Alpina, musieli korzystać ze wsparcia zagranicznych przedstawicieli firmy. Od 2017 roku luksusowa marka posiada swojego dystrybutora w Polsce. 

W salonach BMW w Warszawie, Krakowie i Białymstoku możliwe jest zarówno zamawianie pojazdów, jak i ich serwis.

Alpina – popularne modele

Najpopularniejsze modele marki Alpina to modyfikacje docenianych na całym świecie pojazdów BMW – Alpina B3 (oparta na BMW serii 3 szóstej generacji), limuzyna BMW ALPINA B7 Bi-Turbo, BMW ALPINA B5, kabriolet Alpina B4 Cabrio oraz pierwszy SUV w historii marki – BMW ALPINA XD3.

Alpina – pozostała działalność marki

Od 1968 roku pojazdy Alpina biorą udział w rywalizacji sportowej. Za ich sterami zasiadały takie sławy jak Niki Lauda, James Hunt czy Derek Bell. 

Już w 1970 roku przełożyło się to na olbrzymie sukcesy: między innymi zwycięstwo w Mistrzostwach Europy Samochodów Turystycznych oraz w 24-godzinnym wyścigu w Spa-Francorchamps. 

W 1988 roku władze Alpiny zdecydowały się na wycofanie z zawodów sportowych i pełne skupienie na tworzeniu nowych modeli. W 2009 roku powróciły jednak do stawki, co szybko przełożyło się na kolejne osiągnięcia, w tym zwycięstwo w 2011 roku w German GT Series.

Co ciekawe, Alpina to nie tylko ekskluzywne samochody o fantastycznych osiągach. Od 1979 roku Burkard Bovensiepen zajmuje się również importem wina.

Alpina - Wiadomości

 • BMW Alpina D4 S Gran Coupe - nowy model z bawarskiej manufaktury

  BMW Alpina D4 S Gran Coupe - nowy model z bawarskiej manufaktury

  Środa, 22 czerwca 2022 (10:00)
  Alpina – niemiecka manufaktura, która od pewnego czasu oficjalnie należy już do BMW - zaprezentowała swoje najnowsze dzieło. Model D4 S łączy w sobie największe zalety BMW Serii 4 Gran...
 • Alpina B4 Gran Coupe – luksus w supermocnym wydaniu

  Alpina B4 Gran Coupe – luksus w supermocnym wydaniu

  Czwartek, 31 marca 2022 (14:22)
  Niemiecka manufaktura, która niedawno trafiła pod skrzydła BMW, zaprezentowała swoje najnowsze dzieło. Alpina B4 Gran Coupe to dobrze znane BMW Serii 4 Gran Coupe, dotknięte "magiczną...
 • BMW przejęło Alpinę. Transakcja ma zabezpieczyć przyszłość manufaktury

  BMW przejęło Alpinę. Transakcja ma zabezpieczyć przyszłość manufaktury

  Piątek, 11 marca 2022 (13:22)
  Alpina - słynne rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w bawarskim mieście Buchloe, oficjalnie trafia pod skrzydła niemieckiego koncernu BMW. Decyzja została podjęta z uwagi na postępującą...
 • Reklama
 • Alpina B5, B7, B8 oraz XB7 - luksus, emocje i wino

  Alpina B5, B7, B8 oraz XB7 - luksus, emocje i wino

  Niedziela, 23 stycznia 2022 (07:50)
  Alpina to firma, która jest producentem samochodów i można urazić dumę jej przedstawicieli, mówiąc o niej „tuner”. Pomimo tego, że bazują na seryjnych autach BMW i nie pozbywają się ich...
 • Alpina - niewielka manufaktura z wielką historią

  Alpina - niewielka manufaktura z wielką historią

  Sobota, 11 września 2021 (12:32)
  Postępująca automatyzacja i idąca wraz z nią masowa produkcja nowych samochodów, w dużym stopniu poskutkowały utraceniem przez nie swojego niepodważalnego charakteru. To właśnie ten...
 • Alpina - sprawdzamy modele niezwykłego producenta

  Alpina - sprawdzamy modele niezwykłego producenta

  Czwartek, 9 września 2021 (10:32)
  Alpina to słynne rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w bawarskim mieście Buchloe, które od lat specjalizuje się w produkcji mocnych oraz szalenie luksusowych pojazdów. Bazujące na...
 • Reklama
 • Alpina B7 xDrive. Takie mogłoby być BMW M7!

  Alpina B7 xDrive. Takie mogłoby być BMW M7!

  Wtorek, 9 lutego 2016 (10:57)
  Alpina zaprezentowała model B7 xDrive. Jakie zmiany zafundowała standardowej "siódemce" od BMW firma Burkarda Bovensiepena?
 • Alpina B7 LWB

  Alpina B7 LWB

  Czwartek, 22 października 2009 (11:12)
  Chociaż w Japonii największym powodzeniem cieszą się samochody małe, to właśnie na salonie tokijskim zadebiutowała alpina B7 LWB.