Abarth

Abarth to nie tylko usportowiony Fiat. To też rajdowy mistrz świata w kategorii producentów w latach 1977-1980. Ma on na swoim koncie również przeróbki aut innych marek, a nawet samodzielne modele. 
Abarth - najważniejsze informacje
Abarth kojarzy się ze sportowymi samochodami Fiata. /materiały prasowe

Abarth - najważniejsze informacje

Abarth to nie tylko usportowiony Fiat. To też rajdowy mistrz świata w kategorii producentów w latach 1977-1980. Ma on na swoim koncie również przeróbki aut innych marek, a nawet samodzielne modele. 

Historia Abartha

W roku 1949 włosko-austriacki inżynier Carlo Abarth wraz z Guido Scagliarinim założyli firmę, która specjalizowała się w sportowych przeróbkach aut. Jednym z celów działalności było przygotowywanie aut do wyścigów. Nie powinno to dziwić, bo Carlo Abarth już od młodości zajmował się modyfikacjami silników i wyścigami.

W swojej firmie zmieniał konstrukcję seryjnych motorów napędowych, dzięki czemu poprawiał ich osiągi. Nie ograniczał się wyłącznie do ulepszania jednostek. 

Znakiem rozpoznawczym Abartha były też zmiany stylistyczne tuningowanych modeli. Miały one podkreślać sportowy charakter aut. 

Gotowe zestawy tuningowe cieszyły się ogromną popularnością wśród klientów i sprawiły, że popularność marki dosłownie wystrzeliła. Od samego początku firma ściśle współpracowała z Fiatem, tuningując głównie modele tej marki. Nie powinno więc dziwić, że już w 1971 roku Abarth oficjalnie wszedł w skład koncernu turyńskiej firmy. 

Obecnie marka Abarth jest częścią grupy Stellantis. 

Abarth w Polsce

Chociaż w czasach PRL-u polski przemysł motoryzacyjny współdziałał z koncernem Fiata, to usportowione wersje pojazdów raczej nie docierały do bloku państw socjalistycznych. 

Zmieniło się to dopiero po transformacji ustrojowej. W tym czasie Fiat zaczął oferować Seicento, a później także Fiata Stilo z dopiskiem Abarth, jako sportową linię tych modeli. Od roku 2007, kiedy to Abarth znów funkcjonuje jako samodzielna marka, auta tej firmy można kupić w polskich salonach Fiata. 

Co ciekawe, Abarth 500 od samego początku produkowany był w polskiej fabryce znajdującej się w Tychach.

Abarth – popularne modele

Najbardziej utytułowanym modelem jest Fiat Abarth 131 Rally. To ten samochód pozwolił firmie zgarnąć tytuł rajdowego mistrza świata w klasie producentów przez cztery lata z rzędu. 

Być może mistrzowska passa trwałaby dłużej, ale koncern Fiat postawił na Lancie Deltę, która po pewnym czasie zaczęła święcić triumfy w rajdach samochodowych.

Jakimi innymi pojazdami wsławił się ten producent? Trzeba tu wymienić Abarth Grande Punto oraz Abarth Punto Evo. Nie można też zapomnieć o hot hatchu Abarth 500, który później zmienił nazwę na Abarth 595. Dostępna jest też jego elektryczna wersja pod nazwą Abarth 500e. A z modeli, które nie są już produkowane, trzeba wspomnieć o Abarth 124 Spider i limitowanym Abarth 1000 SP.

Abarth – pozostała działalność marki

Chociaż firma Abarth jest znana głównie z usportowionych Fiatów, to na warsztat brała też modele samochodów innych firm. 

Przerabiano samochody takich marek, jak Renault, Lancia, Alfa Romeo czy Simca. 

Zmiany polegały nie tylko na poprawieniu osiągów silników, ale też przystosowaniu układów hamulcowych oraz zawieszenia pojazdów. 

Dodatkowo auta były doposażone w pakiety nadające sportowy wygląd. 

Abarth produkował też pojazdy z własnymi nadwoziami, wykorzystując do tego płyty podłogowe Fiata.

Abarth ma też nietypowe logo ze skorpionem. Skąd ten pomysł? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Skorpion to znak zodiaku założyciela Abartha, dlatego na tarczy herbowej marki widnieje właśnie ten jadowity pajęczak.

Abarth - Wiadomości

 • Abarth 500e - rzuca się w oczy i potrafi być głośny. Ale czy daje frajdę?

  Abarth 500e - rzuca się w oczy i potrafi być głośny. Ale czy daje frajdę?

  Poniedziałek, 22 maja (13:22)
  Nowy elektryczny Abarth 500e był zapowiadany jako najbardziej ekscytujący model w historii włoskiego producenta. Czy faktycznie jest on w stanie dorównać spalinowym poprzednikom?...
 • Nowy Abarth 500e. Elektryczny, a brzmi jak spalinowy

  Nowy Abarth 500e. Elektryczny, a brzmi jak spalinowy

  Środa, 23 listopada 2022 (16:19)
  Włoski producent samochodów sportowych wzbogaca swoją gamę, wprowadzając na rynek pierwszy w pełni elektryczny model - nowego Abartha 500e. Nie tylko jest on szybszy i mocniejszy od...
 • Powstała specjalna edycja Abartha 695 – w hołdzie dla kultowej rajdówki

  Powstała specjalna edycja Abartha 695 – w hołdzie dla kultowej rajdówki

  Piątek, 6 maja 2022 (16:00)
  Niewielki, acz zadziorny Abarth 695 doczekał się kolejnej wersji specjalnej. Tym razem limitowany wariant nawiązuje do kultowej rajdówki, która zdominowała światowe zawody na przełomie...
 • Reklama

 • Abarth Pulse to pierwszy crossover marki

  Abarth Pulse to pierwszy crossover marki

  Czwartek, 17 marca 2022 (10:25)
  Włoska sportowa marka Abarth właśnie opublikowała zdjęcia swojego nowego modelu w gamie. Niestety Europejczycy nie mają co liczyć na niego.
 • Yamaha 900 XSR Abarth

  Yamaha 900 XSR Abarth

  Wtorek, 8 listopada 2016 (15:35)
  Abarth od dłuższego czasu należy do głównych sponsorów wyścigowego zespołu Movistar Yamaha MotoGP. By uczcić wieloletnią współpracę każda z firm zdecydowała się zbudować pojazd...
 • Abarth 124 Rally. Legenda wraca na trasy!

  Abarth 124 Rally. Legenda wraca na trasy!

  Piątek, 23 września 2016 (12:24)
  Na ten dzień miłośnicy włoskiej motoryzacji czekali od dawna. Ponad 40 lat po ostatnim oficjalnym starcie (Rajd Monte Carlo 1976) sportowa legenda - Abarth - wraca na trasy!
 • Reklama

 • Co dalej z marką Abarth?

  Co dalej z marką Abarth?

  Wtorek, 29 października 2013 (10:39)
  Przyszłość marki Abarth stanęła właśnie pod znakiem zapytania.
 • Będzie całkiem nowy model Abartha

  Będzie całkiem nowy model Abartha

  Wtorek, 15 listopada 2011 (13:14)
  Jeśli punto evo w wersji abarth jest dla ciebie zbyt duże, a stylistyka pięćsetki nie do końca ci odpowiada nie musisz się już martwić.

Abarth - Zdjęcia