Po ponad 20 latach Ford wraca do Formuły 1. Z kim będzie współpracował?

Po ponad dwóch dekadach Ford wraca do Formuły 1. Amerykański producent nawiązał długoterminowe partnerstwo z Red Bull Powertrains – wszystko w celu opracowania innowacyjnych napędów nowej generacji, które trafią do wyścigowych bolidów w 2026 roku.

 

Rok 2026 dla fanów Formuły 1 może być równie interesujący, co rok 2023 dla fanów WEC. Oto bowiem po niedawno ogłoszonych planach marki Audi, do królowej motorsportu powraca Ford.

Ford razem z Red Bull Powertrains

Amerykański producent, który był już obecny w padoku Formuły 1 ponad dwie dekady temu, podpisał długoterminowe strategiczne partnerstwo z Red Bull Powertrains - technicznym oddziałem Red Bull Racing.

Firma zajmie się opracowaniem nowego, hybrydowego silnika, który od sezonu 2026 trafi do bolidów zespołów Oracle Red Bull Racing oraz Scuderia AlphaTauri. Innowacyjne jednostki mają napędzać pojazdy co najmniej do 2030 roku.

Reklama

Chodzi o wiedzę z zakresu elektromobilności

Ford zapewni wiedzę techniczną w dobrze sobie znanych obszarach. Jak wynika z oficjalnej informacji prasowej - zespoły rozwojowe producenta będą odpowiedzialne m.in. za technologię ogniw akumulatorów, silników elektrycznych oraz ich oprogramowania.

Ford zdominuje Motorsport?

Jeśli wszystko pójdzie po myśli producenta - w 2026 roku Ford będzie jedną z nielicznych marek samochodowych obecnych w tak dużej liczbie serii wyścigowych. Poza Formułą 1, fabryczne zespoły producenta będą walczyły o pozycje w wyścigach długodystansowych - wliczając w to 24-godzinny Le Mans oraz w amerykańskiej serii IMSA. 

Samochody Forda znajdziemy także w serach NASCAR, NHRA czy australijskim Supercars. 

Również w rajdach Ford będzie próbował swoich sił, pozostając aktywnym w WRC czy terenowych zawodach Baja 1000.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ford | Formuła 1 | wyścigi samochodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy