Reklama

Button przeszedł do historii

Team Brawn GP-Mercedes jest dopiero czwartym zespołem w 60-letniej historii mistrzostw świata Formuły 1, który odniósł zwycięstwo w swoim debiutanckim sezonie w tej rywalizacji. W niedzielnym wyścigu o Grand Prix Australii triumfował Brytyjczyk Jenson Button.

Drugie miejsce zajął jego kolega z zespołu Brazylijczyk Rubens Barrichello.

Brawn GP-Mercedes powstał po tym, jak szef teamu Honda Ross Brawn i Nick Fry, odkupili udziały w ekipie od japońskiego koncernu, który w grudniu postanowił wycofać się z Formuły 1 w wyniku ogólnoświatowego kryzysu finansowego.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) nie uznała jednak nowego zespołu jako sukcesora Hondy, lecz stwierdziła, że jest to nowy podmiot w cyklu Grand Prix.

Pierwszym zespołem, który odniósł zwycięstwo w swoim debiutanckim sezonie w Formule 1 była ekipa Alfa Romeo, gdy w 1950 roku Włoch Guiseppe Farini triumfował w Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Reklama

Cztery lata później sztuka ta udała się Mercedesowi, za sprawą wygranej Argentyńczyka Juana Manuela Fangio w GP Francji, a w 1977 roku Jody Scheckter z RPA poprowadził team Wolf Ford do zwycięstwa w GP Argentyny.

Zwycięstwa teamów w debiutanckich sezonach w Formule 1:

13.05.1950 GP W.Brytanii - Guiseppe Farini (Włochy/Alfa Romeo)

4.07.1954 GP Francji - Juan Manuel Fangio (Argentyna/Mercedes)

9.01.1977 GP Argentyny - Jody Scheckter (RPA/Wolf Ford)

29.03.2009 GP Australii - Jenson Button (W.Brytania/Brawn GP)

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy