Niespodziewany efekt ceł na chińskie auta. Zdrożeją modele europejskie

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie marki sprzedające swoje elektryczne auta w Europie. Jak się jednak okazuje, decyzja ta uderza także w producentów niepochodzących z Chin, ale tam właśnie produkujących swoje samochody. Podwyżki na nowe modele mogą objąć m.in. amerykańską Teslę oraz należące do BMW – Mini.

Niespodziewany efekt ceł na chińskie auta. Zdrożeją europejskie marki
Niespodziewany efekt ceł na chińskie auta. Zdrożeją europejskie marki AFP

12 czerwca 2024 Komisja Europejska ogłosiła wprowadzenie tymczasowych ceł na samochody elektryczne importowane z Państwa Środka. Dla niektórych marek opłaty zostały ustalone indywidualnie, natomiast pozostali chińscy producenci, którzy wykazali chęć współpracy w europejskim dochodzeniu, będą polegać cłu w wysokości 21 proc. W najgorszej sytuacji znajda się koncerny, które odmówiły zainteresowania dochodzeniem. W ich przypadku cło wyniesie 38,1 proc.

Teoretycznie właśnie o tyle powinny podrożeć samochody.

Europejskie cła na samochody dotkną nie tylko chińskich producentów

Jednak decyzja o wprowadzeniu ceł uderza nie tylko w marki pochodzące z Chin, ale też zagraniczne firmy posiadające własne fabryki w Chinach. Problem ten dotyczy np. nowych samochodów elektrycznych marki Mini. Modele Cooper i Aceman powinny zostać objęte najwyższą stawką cła rezydualnego w wysokości 38,1 proc. Wszystko dlatego, że oba modele są produkowane w ramach spółki joint venture z chińskim koncernem Great Wall. Z powodu wczesnej fazy produkcji, spółce tej nie udało się na czas wypełnić ankiety Komisji Europejskiej, a więc nie została sklasyfikowana jako firma współpracująca w dochodzeniu Komisji Europejskiej. Stąd najwyższa, karna stawka 38,1 proc. cła.

Nałożenie ceł na samochody marki Mini będzie skutkowało podwyżką ich cen na europejskim rynku? materiały prasowe

Eksperci przewidują, że nałożenie ceł na samochody marki Mini będzie skutkowało podwyżką ich cen na europejskim rynku. O jakich kwotach mowa? Na ten moment nie wiadomo. Nie wiadomo także, których krajów ewentualne podniesienie cen miałoby dotyczyć. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy polskie przedstawicielstwo BMW. W momencie otrzymania odpowiedzi, natychmiast poinformujemy.

Niezależnie jednak od powyższych kwestii analitycy mówią jasno - jakiekolwiek podwyżki bez wątpienia obniżą sprzedaż, a to bezpośrednio przełoży się na opóźnienie nałożonych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Chcesz kupić Teslę Model 3? Lepiej zrób to w czerwcu

Z powodu ceł ucierpi także amerykańska Tesla. Przedsiębiorstwo Elona Muska spodziewa się podwyżek cen, które obejmą m.in. produkowany w Chinach Model 3. Na stronie marki pojawił się już stosowny komunikat skierowany dla klientów z Francji, Niemiec, Irlandii, Belgii czy Węgier. Nakłania on potencjalnych nabywców do ewentualnych zamówień jeszcze w czerwcu 2024 roku, co pozwoli dokonać zakupu po obecnych cenach. Jednocześnie firma nie podaje konkretnej kwoty podwyżek.

Spodziewamy się, że od 1 lipca 2024 r. zostanie nałożony na nas wymóg podniesienia cen pojazdów Model 3. Wynika to z dodatkowych ceł importowych, które prawdopodobnie zostaną nałożone na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach i sprzedawane w UE.
czytamy w komunikacie
Chcesz kupić Teslę Model 3? Lepiej zrób to w czerwcu.Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Analitycy zaznaczają jednak, że Tesla, która eksportuje samochody Model 3 z Szanghaju do Europy, była jedną z kilku firm, które według Komisji Europejskiej współpracowały w dochodzeniu. Na podstawie osobnego wniosku może zatem liczyć na stawkę celną wynoszącą 21 proc. Także w przypadku nałożenia ostatecznych ceł w listopadzie, firma Elona Muska będzie mogła otrzymać indywidualnie obliczoną stawkę cła na swoje pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.

Ryzykował życiem, bo przegapił zjazd. Kamery widziały wszystkomateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas