Opony letnie w Twoim aucie - wszystko co musisz wiedzieć
Zarówno opony zimowe jak opony letnie, wydatnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Warto dbać o ogumienie i regularnie monitorować jego stan. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat opon Twojego samochodu, a także kiedy przychodzi czas kupić nowe opony letnie.
Wbrew pozorom, wybierając opony letnie do auta, warto wziąć pod uwagę szereg czynników. Szerokość opony, nośność, rodzaj i głębokość bieżnika - wszystko to należy kontrolować i sprawdzać. Dzięki temu zapewnisz sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczną podróż.
Solidne opony letnie w samochodzie to przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy. Część właścicieli samochodów podchodzi do tego aspektu bez należytej staranności, której pilnujemy chociażby w przypadku opon zimowych. Ryzyko wpadnięcia w poślizg działa na wyobraźnię kierowców bardziej niż zużyte opony letnie. Jednak ogumienie przeznaczone na ciepłe miesiące również powinno być odpowiednio zadbane, począwszy od okresu zimowania, kiedy na felgach lub zdjęte są sezonowane, kończąc na głębokości bieżnika. W tej kwestii co prawda przepisy mówią o minimalnej głębokości bieżnika 1,6 mm, jednak większość producentów opon zaleca zakup nowego ogumienia jeśli głębokość bieżnika spadnie poniżej 3-4 mm w przypadku opon letnich.
Dobrej jakości opony to skuteczniejsza przyczepność do drogi oraz krótsza droga hamowania. Jeśli hamulce oraz opony w Twoim aucie będą na wysokim poziomie, możesz wydatnie skrócić dystans między wciśnięciem pedału hamulca a zatrzymaniem pojazdu. Dobre opony to zatem większe możliwości samochodu oraz lepsza kontrola nad autem podczas jazdy. Pamiętaj też o regularnej wymianie opon na zimowe, gdyż każdy rodzaj ogumienia przystosowany jest do innych warunków- opony letnie lepiej znoszą jazdę po rozgrzanym asfalcie, natomiast przy niskich temperaturach zdecydowanie szybciej kruszeją. Natomiast opony zimowe latem zdecydowanie szybciej się zużywają, co z kolei przekłada się na konieczność częstszego zakupu nowego ogumienia. Jeśli wymiana opon sprawia Ci wyjątkowy problem, rozwiązaniem mogą być opony całoroczne, jednak kategorycznie odradza się jazdy na niedostosowanych do pory roku oponach.
Nie każde opony będą pasować do Twojego samochodu. Pomijamy tu oczywiste różnice, jak chociażby próba założenia kół ciężarówki do auta osobowego, ale zdecydowanie mniejsze różnice. Rozmiar opon może znacząco różnić się w autach kompaktowych bądź SUV-ach. Wszystkie najważniejsze informacje na temat opon znajdziesz na zewnątrz swojego samochodu, a dokładnie na oponie. Na bocznej ściance wypisane są najważniejsze parametry, jakie powinna spełniać pasująca do Twojego auta opona. Informacje na ten temat znajdziesz również w instrukcji obsługi pojazdu.
Za przykład do omówienia poszczególnych parametrów niech posłużą nam opony letnie 225/45 r17. Co oznacza "225 45r17"? Rozbijmy to na czynniki pierwsze, opisując parametry krok po kroku:
- Pierwsza liczba, czyli 225 odnosi się do szerokości opony i wyrażona jest w milimetrach. Oznacza to, że nasza opona ma szerokość 25 cm.
- Druga liczba, czyli 45 wyraża stosunek wysokości bocznej ściany opony do jej szerokości, przedstawiony w procentach. W tym przypadku wysokość bocznej ściany stanowi 45% szerokości opony.
- Wreszcie ostatnia liczba, czyli 17 odnosi się do tego, na jaką felgę powinna zostać założona ta opona. W tym przypadku sprawdzą się 17-calowe felgi.
Podsumowując, oznaczenie "225/45 R17" informuje, że jest to opona o szerokości 225 mm, profilu bocznej ściany 45%, konstrukcji radialnej i przeznaczona do felg o średnicy 17 cali.
Wiesz już, że jeżeli przyjdzie moment na wymianę opon, interesować Cię będą opony 225 45 r17. Kiedy jednak przychodzi optymalny moment na zakup ogumienia i czy lepiej wyposażyć się w cały komplet, czy może wymieniać opony pojedynczo? Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Jeśli dwa razy do roku odwiedzasz solidny zakład wulkanizacyjny, pracujący tam mechanicy powinni stosować się do powszechnych zasad wymiany ogumienia w pojazdach i regularnie zmieniać koła przednie z tylnymi, aby ich zużycie przebiegało możliwie równomiernie. Wówczas jeśli zauważysz objawy zużycia opony, najprawdopodobniej wymiany wymagały będą wszystkie opony 225 45 r17.
Przejdźmy teraz do konkretnych symptomów tego, że czas najwyższy na zmianę ogumienia. Wspomnieliśmy już o głębokości bieżnika. W informacjach od producentów znajdziemy zazwyczaj poradę, aby zmienić opony jeśli głębokość bieżnika wynosi poniżej 3 mm. Co jeszcze będzie znakiem, że czas na zakupy? Do najważniejszych objawów zaliczyć można:
- gorsze kierowanie (wyczuwalne wibracje kierownicy oraz hałas poza zużytym paskiem klinowym mogą wskazywać także na kiepskie ogumienie),
- wydłużoną drogę hamowania w optymalnych warunkach drogowych,
- pęknięcia i zauważalne próchnienie opon,
- zauważalne odpryski, wybrzuszenia.
Artykuł sponsorowany