Analiza danych w systemie TMS: jak wykorzystać informacje do optymalizacji procesów transportowych?
Artykuł sponsorowany
Systemy TMS należą do najważniejszych narzędzi w transporcie, a ich możliwości obejmują m.in. wsparcie w procesach planowania tras, monitorowania pracy czy zarządzania środkami. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu rozwiązania i jakie informacje dostarczają w celu usprawnienia działań firm transportowych?
Czym jest system TMS i jakie informacje zapewnia?
TMS, czyli system zarządzania transportem (ang. "Transportation Management System"), to oprogramowanie, którego zadaniem jest zapewnienie cyfrowego wsparcia w obsłudze procesów firm z branży TSL. Narzędzia tego typu są chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa spedycyjne i logistyczne w różnych zadaniach. Poszczególne rozwiązania mogą oferować zupełnie inną funkcjonalność, jednak cel jest zawsze taki sam - usprawnienie pracy i redukcja kosztów obsługi transportu.
W zależności od funkcjonalności konkretnego oprogramowania systemy TMS mogą m.in. zapewniać wgląd w operacje transportowe, umożliwiać planowanie tras czy usprawniać korzystanie z usług na trasie. Dostępne informacje obejmują np. dane na temat obecnie zrealizowanych zleceń, statystyki opisujące dostępną przestrzeń ładunkową, a także podsumowania czy prognozy kosztów. Dokładny zestaw danych zależy od charakterystyki konkretnego systemu TMS.
Jak informacje dostarczane przez system TMS przekładają się na optymalizację procesów transportowych?
Informacje gromadzone przez systemy TMS to przede wszystkim dane związane z kolejnymi etapami realizacji zleceń w firmach transportowych. Z ich użyciem można nie tylko skutecznie monitorować aktualną pracę, lecz także stosunkowo dokładnie przewidywać, jakie komplikacje mogą wystąpić w trakcie wykonywania podobnych zleceń w przyszłości. To z kolei umożliwia wczesną reakcję na ryzyko opóźnień, a tym samym - usprawnienie całego procesu.
Systemy TMS mogą także umożliwiać optymalizację przestrzeni ładunkowej, co bezpośrednio przekłada się na zysk. Optymalizując trasy pokonywane przez flotę transportową, można ponadto przyczynić się do redukcji pustych przebiegów, które mogą powodować straty finansowe w firmie. Biorąc pod uwagę dane z systemu TMS, możliwe jest również zautomatyzowanie poszczególnych procesów zachodzących w ramach przedsiębiorstwa. Dzięki temu zadania wykonywane przez firmę mogą być realizowane znacznie szybciej, a ryzyko błędu spada niemal do zera.
Jaki system TMS wybrać?
Systemy TMS to bardzo użyteczne narzędzia, które od lat stanowią niezastąpione wsparcie dla firm z branży logistycznej. Który z nich warto rozważyć, szukając sposobu na optymalizację procesów transportowych? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dobrym pomysłem mogą okazać się modułowe systemy - jedną z propozycji tego typu jest platforma SNAP, która udostępnia m.in. bardzo przydatne funkcje dla kierowców w trasie. Dzięki systemowi SNAP można korzystać z bezgotówkowych płatności w punktach parkingowych czy myjniach w Europie, co pozwala realnie skrócić czas realizacji zamówień. Z pozostałymi funkcjonalnościami systemu SNAP można zapoznać się na stronie https://www.snapacc.com/.
Artykuł sponsorowany