6 kroków do wyboru idealnych opon letnich

Zbliża się sezon wymiany opon na letnie. Podczas zakupu opon trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów, które będą miały wpływ na zadowolenie z ostatecznego wyboru. Jakich?

Nadejście wiosny dla wielu kierowców oznacza, że pora umówić termin wymiany ogumienia u wulkanizatora. Trzeba jednak pamiętać, że opony letnie zakłada się dopiero wtedy, gdy średnia dobowa temperatura wynosi co najmniej 7 stopni Celsjusza. Warto wykorzystać czas oczekiwania na cieplejsze dni i poszukać idealnego modelu na nachodzący sezon.

Zacznij od prawidłowego rozmiaru

Punktem wyjścia jest zorientowanie się, jaki rozmiar opon pasuje do posiadanego auta. Swoją wiedzę można uzupełnić, zaglądając do książki serwisowej pojazdu, odczytując dane z naklejek umieszczonych w jego wnętrzu lub co prostsze - sprawdzając rozmiar podany na boku zamontowanego już ogumienia. Zweryfikować należy informacje na temat szerokości, profilu oraz średnicy, jak również te dotyczące indeksów prędkości i nośności.

Klasa ma znaczenie - określ swoje potrzeby... i budżet

Nie bez powodu stosuje się podział na trzy klasy: premium, średnią i ekonomiczną. Jest to związane z wieloma czynnikami, takimi jak stopień innowacyjności procesów produkcyjnych czy właściwości jezdne opon. Stąd też wynikają ceny ogumienia.

  • Klasa ekonomiczna - jest dedykowana kierowcom jeżdżącym spokojnie i głównie w obrębie jednej miejscowości lub na krótkich trasach. Modele z tego segmentu wykonywane są w oparciu o starsze, ale sprawdzone rozwiązania. Ich ceny są najniższe w porównaniu do produktów z pozostałych klas.
  • Klasa średnia - z posiadania opon z tego segmentu będą najbardziej zadowolone osoby o umiarkowanym stylu jazdy, które poruszają się po drogach lokalnych autami klasy średniej, w tym SUV-ami, a w dalsze trasy wybierają się co jakiś czas. W modelach należących do tego segmentu stosuje się rozwiązania wcześniej wykorzystywane w klasie premium, dlatego charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości.
  • Klasa premium - dedykowana jest wymagającym kierowcom, rocznie pokonującym dużą liczbę kilometrów i jeżdżącym dynamicznie. Sprawdzi się w autach wysokiej klasy, o dużej mocy silnika, sportowym charakterze i często eksploatowanych na autostradach. Produkcja wiąże się z ogromnymi środkami przeznaczanymi na badania i rozwój, co przedkłada się na cenę opon premium.

Koniecznie sprawdź etykietę opon

Żeby móc mówić o idealnie dopasowanych oponach letnich, trzeba wziąć pod uwagę również ich osiągi. Chodzi m.in. o opory toczenia, zachowanie na mokrej nawierzchni, jak i generowany hałas, w głównej mierze decydujący o komforcie podczas podróży. Te parametry wymienione są na unijnej etykiecie. Można ją potraktować jako jedno z wielu źródeł informacji przydatnych podczas poszukiwań. Pomocne są także wyniki branżowych testów oraz opinie innych użytkowników. Dopiero z taką bazą wiedzy przystąpmy do zakupu.

Przygotuj się na deszczową aurę

Przy wyborze ogumienia na lato należy zwrócić uwagę zwłaszcza na efektywność hamowania na mokrej nawierzchni - w takich warunkach łatwo o utratę kontroli nad pojazdem. Opona, która doskonale radzi sobie z nadmiarem wody na jezdni będzie oznakowana na etykiecie literami A, B lub C.

Ogumienie przeznaczone na deszczową aurę odznacza się dostateczną liczbą rowków i kanalików odprowadzających wodę na zewnątrz. Wpływają one na precyzję prowadzenia oraz minimalizują ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Nie można zapomnieć, że ogumienie letnie na suchej drodze również powinno zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Za to też w znacznym stopniu odpowiedzialna jest rzeźba bieżnika.

Drogie paliwo? Sprawdź, czy możesz zaoszczędzić

W dobie wysokich cen paliwa coraz więcej osób poszukuje ogumienia cechującego się niskim oporem toczenia. Parametr ten w praktyce przekłada się na mniejsze zużywanie energii przez pojazd, a co za tym idzie na nieco rzadsze tankowanie. Sprawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ niski opór toczenia zazwyczaj powiązany jest z pogorszeniem przyczepności na mokrej nawierzchni. Producenci muszą więc dokładać starań, aby osiągi opon były odpowiednio zrównoważone. Warto zatem porównywać różne dane - podane na etykietach unijnych czy brane pod uwagę w testach motoryzacyjnych.

Zwróć uwagę na generowany hałas

Na końcu warto wspomnieć jeszcze o ważnym aspekcie, czyli głośności opon letnich. Każdy chciałby, aby podczas jazdy do kabiny nie docierał hałas toczącego się ogumienia. Głośny szum nie jest niczym przyjemnym i znacząco wpływa na pogorszenie komfortu podróżowania. Dlatego dobrze jest szukać cichych modeli. Na unijnej etykiecie znajdują się informacje na temat klasyfikacji głośności danego modelu, która wyrażona jest w decybelach.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy