Reklama

Turniej gmin o Hyundaia

W najbliższych dniach koncern Hyundai ma podjąć decyzję o lokalizacji swej najnowszej fabryki. Koreańczycy biorą pod uwagę dwa miejsca: Kobierzyce na Dolnym Śląsku i Żylinę na Słowacji. Którą miejscowość wybiorą inwestorzy?

Wspólnie z radiem RMF prezentujemy dziś swoisty turniej gmin: porównamy możliwości obu tych lokalizacji. Wy natomiast możecie wczuć się w rolę inwestora i wziąć udział w specjalnej ankiecie.

Pokaże ona, która lokalizacja jest lepsza dla Hyundaia. Ankietę znajdziecie TUTAJ

Wasze opinie będą jednocześnie ważną wskazówką dla ludzi zajmujących się inwestycjami. Wyniki pokażą, która z gmin jest obiektywnie lepiej przygotowana do przyjmowania inwestorów.

A naprawdę jest o co walczyć:

inwestycja będzie warta 600 mln dol. i da blisko 4 tys. nowych miejsc pracy.

Kobierzyce to - przynajmniej na papierze - jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Przeciętny dochód na jednego mieszkańca to 2,6 tys. zł, ale większość mieszkańców - jak mówią reporterowi RMF - nie odczuwają

tego: - No tam trochę wójt robi, nie powiem, bo nie ma co narzekać. (...) Kanalizację już kończy, będzie drogi robił, co może, to robi.

Reklama

Posłuchaj co o swej gminie mówią mieszkańcy Kobierzyc i Żyliny:

Prezydent Żyliny ma nadzieję, że koreańska inwestycja będzie zlokalizowana w samym mieście, lub w jego okolicach, ponieważ Słowacja dała Hyundaiowi bardzo korzystne warunki: transport i szkoły dla dzieci koreańskich pracowników, specjalna służba zdrowia, budowa nawet 1000 mieszkań dla Koreańczyków.

Wójt Kobierzyc również jest przekonany, że jego gmina jest najlepszym miejscem pod inwestycję Hyundaia. Nie chce jednak zdradzać szczegółów swej oferty.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: RMF | turniej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama