Reklama

Jubileusz Volvo

Niemal 90 lat temu, 22 czerwca 1915 roku zarejestrowano znak handlowy Volvo. Nazwa ta kilka dni wcześniej po raz pierwszy pojawiła się na łożysku. W ten właśnie sposób rozpoczęła się historia jednej z najbardziej znanych szwedzkich marek.

Nazwa Volvo pochodzi od "volvere", co po łacinie oznacza "toczyć". W pierwszej osobie liczby pojedynczej (toczę) volvere przekształca się w volvo.

Marka, która należała do Svenska Kullagerfabriken (SKF) początkowo produkowała łożyska przemysłowe. Szybko jednak rozpoczęły się prace na pojazdami, które przerwała I Wojna Światowa. Po jej zakończeniu SKF podjął decyzję o likwidacji marki Volvo.

Wrócono do niej sześć lat później, gdy zarząd SKF zdecydował o rozpoczęciu produkcji samochodów. Jako logo wybrano starożytny symbol chemiczny żelaza - koło ze skierowaną skośnie ku górze strzałką - ten sam który symbolizuje męską płeć oraz boga wojny - marsa.

Logo to po raz pierwszy pojawiło się na atrapie chłodnicy samochodu w kwietniu 1927 roku. Aby go zamontować atrapę przecięła skośna linia, która z szybko przestała pełnić rolę technologiczną, a zaczęła - estetyczną.

Reklama

W 1999 roku Volvo Car Corporation, które należało do AB Volvo zostało sprzedane Fordowi. W umowie zostało jednak zastrzeżone, że marka nie może ulec likwidacji, nazwa musi zostać utrzymana.

W 90-letniej historii firma wyprodukowała 13,5 mln samochodów osobowych. Powstały również również miliony ciężarówek, autobusów, łodzi, samolotów i maszyn przemysłowych.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jubileusz | volvo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama