Wyczekiwany fragment drogi S8 w stronę Czech może ruszyć. Zapadły decyzje

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wyłonieniu wykonawców na realizację dwóch z trzech odcinków drogi ekspresowej S8 na dolnośląskim odcinku od Kobierzyc do Łagiewnik. W przetargu wzięła udział rekordowa liczba firm, a każda z ofert mieściła się w założonym budżecie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawców na realizację budowy nowych odcinków drogi S8, pomiędzy węzłami Kobierzyce Północ - Łagiewniki Zachód. Zadanie to nie należało do najłatwiejszych, bowiem - jak poinformowano w lipcu tego roku - swoje oferty w sprawie przetargu złożyło aż 37 firm. To prawdziwie rekordowa frekwencja.

W trakcie postępowań wpłynęło w terminie w sumie ponad 2,4 tys. pytań do GDDKiA. W ramach postępowań przetargowych zorganizowano spotkanie dla wykonawców, by przybliżyć przedmiot zamówienia w nowych uwarunkowaniach technicznych. Ostatecznie dla odcinka drogi S8 Kobierzyce Północ - Kobierzyce Południe, wybrano firmę Strabag. Zaprojektowaniem i budową odcinka Kobierzyce Południe - Jordanów Śląski zajmie się przedsiębiorstwo Porr. Jak jednocześnie podkreślają urzędnicy - wybrane przez komisję przetargową oferty miały najniższe ceny spośród złożonych przez zainteresowanych wykonawców.

Reklama

Droga S8 od Kobierzyc do Łagiewnik - zakres inwestycji

W ramach swoich zobowiązań wspomniani wykonawcy wybudują dwujezdniową drogę ekspresową, obiekty inżynieryjne, odwodnienie i oświetlenie drogi. Zamontowane zostaną także urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne, a także zbudowane zostaną przejścia dla zwierząt. Wykonany zostanie również system zarządzania ruchem.

Odcinek Kobierzyce Północ - Kobierzyce Południe o długości ok. 7,5 km, zostanie poprowadzony nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8 i przebiegać będzie przez tereny gminy Kobierzyce. W ramach inwestycji zaplanowano także budowę dwóch węzłów drogowych, a pomiędzy nimi kierowcy będą mogli skorzystać z nowych Miejsc Obsługi Podróżnych.

Odcinek Kobierzyce Południe - Jordanów Śląski, o długości ok. 13,8 km, przebiegał będzie nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8 przez tereny gmin: Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Sobótka i Jordanów Śląski. Także w przypadku tego fragmentu drogi przewidziano budowę węzła drogowego, a także pięć mostów pełniących również funkcję przejścia dla zwierząt.

W planach wciąż jest realizacja trzeciego odcinka drogi S8 - Jordanów Śląski - Łagiewniki Zachód. Jak podaje GDDKiA, obecnie w jego sprawie wpłynęło 13 ofert, które są jeszcze weryfikowane. Wiadomo, że wspomniany fragment o długości ok. 11,2 km, poprowadzony będzie nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej DK8 i przebiegać będzie przez tereny gmin Jordanów Śląski i Łagiewniki.

Droga ekspresowa pomiędzy Wrocławiem, a Kłodzkiem

Niebawem zostaną także ogłoszone przetargi na kolejne odcinki drogi S8. Dla fragmentów Ząbkowice Śląskie - Bardo oraz Łagiewniki Zachód - Ząbkowice Śląskie Północ jest już przygotowywana stosowna dokumentacja. Dla ostatniego odcinka Bardo - Kłodzko trwają prace przygotowawcze. Zakończenie całej inwestycji (Wrocław - Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033.

W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg | droga S8
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy