Widzisz dzika na drodze? Teraz możesz go zgłosić
W popularnej wśród polskich kierowców aplikacji Yanosik pojawiła się nowa funkcjonalność. Dzięki niej użytkownicy mogą zgłaszać obecność zwierząt na trasie, co pozwala na ostrzeganie innych kierowców o potencjalnych zagrożeniach. Rozwiązanie ma pozwolić na szybsze reagowanie na nieprzewidziane sytuacje i pomóc w unikaniu wypadków.
Łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki i jenoty – każdego roku na polskich drogach giną setki tysięcy zwierząt. Choć największe ryzyko kolizji z dziką fauną przypada na okres wiosennych i jesiennych migracji, kierowcy poruszający się w pobliżu lasów powinni zachować szczególną ostrożność. Zgodnie z raportem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – tylko w ostatnim roku doszło do 174 incydentów z powodu najechania na zwierzę. W wyniku tych zdarzeń, zginęło 8 osób, a 202 zostały ranne.
Zgłoś obecność zwierzęcia na drodze i pomóż innym kierowcom
Właśnie z tego powodu popularna wśród kierowców aplikacja Yanosik została wzbogacona o nową funkcję - możliwość zgłaszania obecności zwierzyny na drodze. Dzięki niej użytkownicy mogą ostrzegać się nawzajem, co pozwoli zminimalizować ryzyko kolizji z udziałem zwierząt, chroniąc życie zarówno ludzi, jak i mieszkańców lasów.
Otrzymaliśmy wiele próśb od użytkowników Yanosik o dodanie możliwości zgłaszania obecności zwierzyny na drodze. Nowa opcja jest już dostępna dla użytkowników, zarówno w systemie iOS, jak i Android
Nowa funkcja Yanosika. Jak zgłosić zwierzę na drodze?
Każdy użytkownik może to zrobić wybierając opcję „Zgłoś”, następnie wybierając z listy „Zagrożenie” i „Zwierzyna”. Dzięki temu poinformuje innych kierowców o obecności zwierzęcia na drodze i pomoże ograniczyć liczbę kolizji ze zwierzętami. Eksperci Yanosika zwracają jednak uwagę, że samo zgłoszenie zwierzyny na drodze to nie wszystko. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak się zachować w przypadku, gdy dojdzie do ewentualnego potrącenia.
Co zrobić w przypadku potrącenia zwierzęcia na drodze?
W polskim prawie przewidziano dwie sytuacje związane z potrąceniem zwierzęcia: umyślną i nieumyślną. W przypadku nieumyślnego zdarzenia kierowcy nie grozi żadna odpowiedzialność karna, jednak nie oznacza to, że można odjechać z miejsca wypadku bez podjęcia odpowiednich działań. Po kolizji ze zwierzęciem kierowca ma obowiązek zatrzymać pojazd oraz zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Obejmuje to włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości.
W przypadku, gdy zwierzę jest ranne, ale żyje, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, takie jak policja, straż miejska czy lokalne schronisko dla zwierząt. Gdy zwierzę nie przeżyło wypadku, zdarzenie musi być zgłoszone na policję, szczególnie jeśli kolizja miała miejsce na drodze publicznej.
Policja sporządzi odpowiedni protokół, który może być niezbędny przy ubieganiu się o odszkodowanie. Służby odpowiedzialne za takie sytuacje, w zależności od okoliczności, poinformują odpowiedni organ, na przykład administrację leśną, koło łowieckie lub lokalne służby komunalne, aby właściwie zająć się zwierzęciem i zadbać o bezpieczeństwo na drodze.