Toyota Mirai - pierwszy klient odebrał auto w Danii

Ruszyła sprzedaż Toyoty Mirai w Danii. Pierwszy samochód został już odebrany przez swojego nowego właściciela, Jacoba Krogsgaarda, szefa firmy H2 Logic, która zajmuje się budową stacji tankowania wodoru.

Jacob Krogsgaard odbiera swoją Toyotę Mirai
Jacob Krogsgaard odbiera swoją Toyotę MiraiInformacja prasowa (moto)

Jacob Krogsgaard przyjechał do salonu STS Biler w Herning z żoną Rikke i dwiema córkami. Cała rodzina była bardzo przejęta, gdy odbierała kluczyki do swojego samochodu. Wręczył im je Kristian Krapper, prezydent Toyota Denmark.

To wyjątkowy dzień, nie tylko dla Toyoty, pana Krogsgaarda i jego rodziny, ale także dla Danii. To pierwszy krok w ekscytującej podróży naszego kraju do parku samochodów nieemitujących spalin - powiedział Kristian Krapper.

Pan Krogsgaard złożył zamówienie na pierwszy seryjny samochód na ogniwa paliwowe wiele miesięcy temu, gdy tylko dowiedział się, że Toyota wprowadzi Mirai również do Danii, jako jednego z pierwszych państw na świecie. Od tamtej pory nie mógł się doczekać dnia, w którym wsiądzie do tego niecodziennego auta.

Jestem bardzo dumny, że zostałem pierwszym właścicielem Toyoty Mirai w Danii. To z całą pewnością samochód przyszłości. Już nie mogę się doczekać pierwszej przejażdżki z moją rodziną naszym własnym autem, które emituje wyłącznie wodę - powiedział Jacob Krogsgaard.

Wybór Danii na jeden z pierwszych krajów, w których debiutuje Toyota Mirai, nie jest przypadkowy. To jedyne państwo na świecie dysponujące ogólnokrajową siecią stacji tankowania wodoru. Siedem z nich zbudowanych w strategicznych miejscach pozwala przejechać kraj wzdłuż i wszerz bez obaw, że w baku zabraknie wodoru do napędzania auta. Dodatkowo, samochody na ogniwa paliwowe są w Danii zwolnione z podatku rejestracyjnego do 2019 roku.

Wodór dostępny na stacjach tankowania jest w Danii produkowany w 100% przy użyciu energii z elektrowni wiatrowych. Toyota Mirai jest obecnie dostępna także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W przyszłym roku trafi na rynek belgijski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas