Testy w punkcie drive thru na COVID-19. Jak przygotować się na wymaz?

Piąta fala zakażeń koronawirusem przybiera na sile, przez co punkty testowania drive thru są maksymalnie obłożone. Dziś znów mamy rekord zakażeń i ponad 57 tysięcy nowych przypadków. Dlatego w niektórych miejscach na wymaz czeka się nawet po kilka godzin. Ministerstwo Zdrowia planuje otwarcie kolejnych punktów pobrań, a my podpowiadamy, jak przygotować się na test w punkcie drive thru.

Testy drive thru zajmują tylko kilka minut

Niewątpliwą zaletą testów wykonywanych w punkcie drive thru jest fakt, że - pomijając czas spędzony w kolejce do badania - zajmują tylko kilka minut. To także duże bezpieczeństwo, bo test jest wykonywany bez konieczności wychodzenia z samochodu. Samo badanie trwa krócej, niż zebranie danych osobowych i polega na pobraniu wymazu z gardła oraz nosa przy użyciu wacika na długim patyczku. 

Testy drive thru można również wykonać w mobilnym punkcie nie posiadając samochodu, przychodząc do punktu pieszo

W drodze na badanie i z powrotem należy jednak zachować zasady dystansu społecznego. Badania w mobilnych punktach drive thru wykonywane są bezpłatnie

Reklama

Punkt pobrań drive thru. Kiedy jechać autem na wymaz?

Badanie w kierunku Sars-CoV-2 w punkcie mobilnym drive thru jest skierowane do pacjentów, którzy mają wystawione zlecenie na test PCR. Jak szybko dostać zlecenie na test na COVID-19? Jeśli źle się czujesz, najszybszą drogą do uzyskania zlecenia na test na koronawirusa jest wypełnienie formularza online. System sam określi, czy kwalifikujesz się do testu. Jeśli tak, wtedy dostaniesz zlecenie na test z konkretną datą. 

Na testy na COVID-19 w punkcie drive thru mogą jechać ci pacjenci, którzy mają wystawione skierowanie:

  • przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
  • przez inspekcję sanitarną
  • przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
  • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
  • przed przyjęciem do hospicjum
  • przed przyjęciem do stacji dializ
  • online lub telefonicznie

Test w punkcie drive thru należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia zlecenia testu przez lekarza POZ podlegasz kwarantannie. W tym czasie masz jednak prawo opuścić miejsce odbywania kwarantanny na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem, do domu. Możesz także, jeśli musisz, udać się do lekarza. 

Jeżeli wynik testu zleconego przez lekarza POZ będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu EWP, wtedy zostaniesz automatycznie zwolniony z kwarantanny.

Jak przygotować się na wymaz w punkcie pobrań drive thru?

Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby minimum dwie godziny przed testem na COVID-19 w punkcie drive thru nie jeść, nie pić, nie żuć gumy i nie płukać jamy ustnej. Oprócz tych zaleceń bardzo ważne jest, aby testy drive thru wykonywać bez wcześniejszego palenia papierosów, mycia zębów i bez przyjmowania leków

Jak tłumaczy ministerstwo, unikniemy przez to fałszywego wyniku testu.

Co zabrać na wymaz w punkcie pobrań drive thru? Koniecznie trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Pacjenci na testy w punkcie drive thru przyjmowani są zgodnie z kolejnością przybycia, nie ma więc możliwości umówienia się na konkretną godzinę.

Jak zapisać się na test w punkcie drive thru?

Po uzyskaniu skierowania na badanie w kierunku Sars-Cov-2, należy zapisać się na test. Do punktu mobilnego najlepiej udać się własnym środkiem transportu lub pieszo. Nie ma rejonizacji, więc możesz się udać do tego punktu, który ostatecznie sam wybierzesz. Na test drive thru możesz zapisać się na kilka sposobów:

  • przez kontakt telefoniczny z punktem pobrań drive thru
  • rejestrując się w punkcie drive thru 
  • przez bezpłatną infolinię pod numerem 989 
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta

Jeżeli podałeś swój numer telefonu komórkowego podczas wystawiania zlecenia na test drive thru, możesz otrzymać sms z sugerowanym terminem oraz adresem mobilnego punktu w twojej okolicy, w którym będziesz mógł wykonać badanie. System dokona wstępnej rezerwacji terminu. 

Ten jednak nie jest w żaden sposób zobowiązujący i do dowolnego punktu można pojechać samochodem o dowolnej godzinie, gdy tylko punkt drive thru jest otwarty.

Czytaj także: Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Co musisz wiedzieć? 

Mam pozytywny test i co dalej?

Wynik testu na Covid-19 jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Wynik widzi również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej POZ. W systemie znajdą się także wyniki testu na koronawirusa wykonane prywatnie, nawet jeśli wynik jest negatywny lub nierozstrzygający.

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu musisz poddać się izolacji. Ta, w przypadku pacjenta bez objawów, od 25 stycznia 2022 roku, trwa 7 dni. Okres trwania izolacji można również sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. 

Co w przypadku, gdy wynik testu jest nierozstrzygający lub niediagnostyczny? Wtedy w ciągu 24-48 godzin należy wykonać ponowny test w punkcie drive thru, przy czym wcześniej lekarz POZ powinien wystawić nowe skierowanie na badanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drive thru
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy