Tego nie wiedziałeś o ograniczeniach prędkości!
Rosnącą liczba fotoradarów zmusza do znacznie pilniejszego zwracania uwagi na ograniczenia prędkości. O czym warto w związku z nimi pamiętać?
Co zrobić, aby nie dostać mandatu za zbyt szybką jazdę? Wystarczy przestrzegać przepisów. Nie zawsze jest to łatwe.
Widząc znak ograniczenia prędkości, trzeba wiedzieć, do którego miejsca to ograniczenie obowiązuje. Większość kierowców uważa, że do najbliższego skrzyżowania. Jest to prawda, ale z pewnymi wyjątkami. Po pierwsze, nie każde "skrzyżowanie" jest w rzeczywistości skrzyżowaniem, a tylko połączeniem dróg. Po drugie, nawet jeśli nim jest, niekoniecznie musi odwoływać ograniczenie. Są także znaki ograniczające dopuszczalną prędkość, które nie są "likwidowane" przez skrzyżowanie.
Pamiętać należy także o znakach informacyjnych. Niektóre z nich mają wpływ na obowiązywanie ograniczeń prędkości. Przepisy warto znać, bo niewłaściwa interpretacja odwołania znaku ograniczenia prędkości może sporo kosztować - fotoradarów jest przecież coraz więcej.
Pokazujemy, do którego miejsca w praktyce obowiązują ograniczenia prędkości oraz w jakich sytuacjach i z jakiego powodu nie są one odwoływane.
Ograniczenie prędkości jest odwoływane przez skrzyżowanie. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Trzeba jednak pamiętać o definicji skrzyżowania. Nie każde połączenie dróg jest traktowane jako skrzyżowanie, co oznacza, że nie odwołuje ograniczenia prędkości. Połączenie drogi publicznej z drogą wewnętrzną, gruntową czy dojazdem do posesji nie jest skrzyżowaniem i w związku z tym po jego minięciu nadal trzeba stosować się do obowiązującego wcześniej zakazu.
Z kolei na drogach o dwóch jezdniach znaki nie są odwołane, jeśli skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie ma połączenia z jezdnią z prawej strony.
Jadąc drogą, na której obowiązuje ograniczenie prędkości wyrażone znakiem, należy uważać także na znaki informacyjne. Te mogą - w zależności od sytuacji - podwyższyć lub obniżyć dopuszczalną prędkość.
Trzeba pamiętać, że znak ograniczenia prędkości obowiązuje do miejsca ustawienia znaku "strefa zamieszkania", gdzie prędkość jest standardowo ograniczona do 20 km/h. Ograniczenia prędkości odwołuje także znak "obszar zabudowany" lub "koniec obszaru zabudowanego".
Co ciekawe, znak informujący o wjeździe na drogę szybkiego ruchu (ekspresówka lub autostrada) nie odwołuje wcześniej ustawionego znaku ograniczenia prędkości np. do 70 km/h. Wynika to z przepisów, które nie przewidziały takiej sytuacji. Policja do tego przypadku podchodzi w rozsądny sposób i uważa, że znak ograniczenia został odwołany.
Zasada odwoływania ograniczenia prędkości przez skrzyżowanie nie zawsze obowiązuje. Czasem drogowcy wprowadzają ograniczenia dotyczące dłuższych odcinków dróg. Stosowane są dwa sposoby: "strefa ograniczenia prędkości" oraz znak informacyjny, a pod nim znak z ograniczeniem prędkości (ten obowiązuje aż do końca danej miejscowości lub "obszaru zabudowanego").