Rolnicy wracają na drogi. Będzie blokada ważnej ekspresówki

W czwartek 25 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejny protest rolników. Już od godziny 10:00 strajkujący zablokują drogę ekspresową S3 na węźle Pyrzyce. Trasa będzie nieprzejezdna w obu kierunkach, a utrudnienia potrwają 24 godziny. Jednocześnie rolnicy podkreślają, że przepuszczane będą pojazdy uprzywilejowane, transporty ponadgabarytowe oraz medycy.

Rolnicy wracają na drogi. Będzie blokada ważnej ekspresówki. / Fot ilustracyjna
Rolnicy wracają na drogi. Będzie blokada ważnej ekspresówki. / Fot ilustracyjna MAREK MALISZEWSKI/REPORTEREast News

Z powodu rozwiązania protestu rolników na węźle Myślibórz, strajkujący planują przenieść się na inny fragment drogi ekspresowej S3. Od czwartku 25 kwietnia 2024 r. gospodarze rozpoczną 24-godzinną blokadę węzła Pyrzyce. Trasa będzie nieprzejezdna w obu kierunkach, a droga S3 zostanie zamknięta od węzła Gryfino do węzła Myślibórz.

Jak poinformował lokalnym mediom Roman Waszczyk, rzecznik protestu na S3:

W czwartek 25 kwietnia 2024 roku o godzinie 10.00 rozpocznie się protest ostrzegawczy rolników na S3 węzeł Pyrzyce. Potrwa on 24 godziny do piątku do godziny 10.00. Węzeł Pyrzyce będzie nieprzejezdny w obu kierunkach, a droga S3 zostanie zamknięta od węzła Gryfino do węzła Myślibórz.

Protestujący wydali ponadto oświadczenie, w którym podkreślają bezczynność władz i brak konkretnych działań oraz chęci przeprowadzenia dialogu z rolnikami:

Rolnicy w całej Polsce widzą, że dąży się do zakończenia protestów nie poprzez rozwiązanie problemów, ale poprzez likwidację zgromadzeń. Od ponad miesiąca Premier nie podejmuje żadnych konkretnych działań (...) natomiast w imię pomocy Ukrainie wzywa rolników do zakończenia protestów. - czytamy w oświadczeniu.

Z tego względu rolnicy zdecydowali się powrócić na polskie drogi z tzw. protestem ostrzegawczym, wzywając jednocześnie polskich urzędników do podjęcia merytorycznych rozmów.

Rolnicy zdecydowali się powrócić na polskie drogi z tzw. protestem ostrzegawczym.Filip Naumienko/REPORTEREast News

Protesty w całej Polsce. O co tak naprawdę walczą rolnicy?

Trwające od dłuższego czasu strajki rolników są wyrazem sprzeciwu polskich gospodarzy m.in. dla założeń Zielonego Ładu. Nazwany tak projekt ustaw ma pozwolić Unii Europejskiej osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Chodzi głównie o nowe przepisy dotyczące bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin. Jednocześnie rolnicy sprzeciwiają się także niekontrolowanego napływowi żywności i produktów rolnych z Ukrainy.

Dotychczas największy protest miał miejsce 20 marca 2024 r. Wtedy to traktory i sprzęt rolniczy zablokowały nie tylko granice państwa, ale też najważniejsze autostrady i drogi krajowe. Strajkujący pikietowali także w 16 miastach wojewódzkich, gdzie zablokowano najważniejsze urzędy.

eVanPL szykuje się do testów zderzeniowychmateriały prasowe