Pożyczka na auto dla bezrobotnych? Ministerstwo komentuje

Ministerstwo pracy i polityki społecznej pracuje nad nową ustawą dotyczącą rynku pracy. Projekt zakładał między innymi wprowadzenie programu dającego osobom bezrobotnym pożyczkę na zakup samochodu.

Ministerstwo pracy tworzy nową ustawę

Krajowy Plan Odbudowy to program składający się z 55 inwestycji i 55 reform mających wzmocnić polską gospodarkę. Nasz kraj otrzyma 59,8 mld euro, z czego 25,27 mld euro będą stanowiły dotacje, a 34,54 mld euro preferencyjne pożyczki. Program zakłada zagospodarowanie pieniędzy na określone cele, m.in. na "Cyfrową transformację", "Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia" czy "Odporność i konkurencyjność gospodarki". Jak informuje portal businessinsider.com.pl, w związku z wymaganiami KPO Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma pracować nad specjalną ustawą dotyczącą rynku pracy.

Reklama

Pożyczka dla bezrobotnych na zakup samochodu?

Z założeń projektu, do którego dotarł wspomniany wyżej portal, wynika, że ministerstwo planowało stworzyć rozwiązanie, które umożliwiałoby bezrobotnym kupienie samochodu, skutera lub roweru. Taka osoba miała otrzymać od urzędu pracy pieniądze na zakup danego środka transportu. Przekazana kwota miałaby formę pożyczki. Ta byłaby jednak umarzana, gdyby bezrobotny znalazł pracę w określonym przedziale czasu.

Założenie ministerstwa jest proste - chodzi o zwiększenie możliwości osobom, które chcą pracować, ale ze względu na trudności z dojazdem mają problem z podjęciem zawodowej aktywności. Ostatecznie jednak ten pomysł nie trafił do ustawy. "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 18 marca br. przekazało wniosek o wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt nie zawiera mechanizmów opisanych w artykule czyli udzielania finansowania dla osoby bezrobotnej na zakupu samochodu, skutera lub roweru" - przekazał portalowi resort. Pomysł miał być odrzucony w czasie prac nad projektem.

Bezrobocie w Polsce. Gdzie jest najgorzej?

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu tego roku wynosiła w naszym kraju 5,4 proc. W ujęciu regionalnym natomiast z najwyższą stopą bezrobocia w naszym kraju w pierwszym miesiącu tego roku musiało mierzyć się województwo podkarpackie. Wskaźnik był na poziomie 9 proc. Na tym niechlubnym podium znalazły się również województwo warmińsko-mazurskie (8,8 proc.) oraz świętokrzyskie (8,2 proc.). Najniższa stopa bezrobocia była natomiast w województwie wielkopolskim - 3,2 proc. W pierwszej trójce znalazły się także województwo śląskie (3,8 proc.) oraz mazowieckie (4,3 proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakup samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy