Połowę koperty można zajmować?
Pamiętacie nasz tekst dotyczący zaparkowanego na miejscu dla inwalidów radiowozu Straży Miejskiej pt. Straż miejska jak dieta poselska?
Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do rzecznika prasowego krakowskiej Straży Miejskiej. Odpowiedź otrzymaliśmy od Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Straży Miejskiej. Z wyjaśnienia tego wynika, że radiowóz nie mógł być pozostawiony na jezdni ze względu na zagrożenie dla ruchu drogowego, i zajmował tylko połowę "koperty" wyznaczającej miejsce parkingowe dla pojazdu osoby niepełnosprawnej.
Oto pełne wyjaśnienie SM, jakie otrzymała nasza redakcja.
Odpowiadając na prośbę o odniesienie się do opublikowanego tekstu wyjaśniam:
1. Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że strażnicy "robią co w ich mocy, by utrudnić i tak mocno już skomplikowane życie w wielkim mieście, co czynią głównie za pomocą blokad i mandatów".
Kontrola ruchu drogowego to nie tylko jedno w ustawowych zadań strażników, to także ten aspekt, w którym sami mieszkańcy Krakowa zgłaszają największą (spośród innych kategorii wykroczeń) liczbę próśb o podjęcie interwencji.
2. Powodem podjęcia interwencji uwiecznionej na publikowanym zdjęciu także było zgłoszenie mieszkańca dotyczące parkowania pojazdów w sposób niezgodny z istniejącym oznakowaniem i brak pozostawienia 1,5 metra przejścia dla pieszych oraz parkowanie w miejscu obowiązywania zakazu zatrzymywania.
Radiowóz nie mógł być pozostawiony na jezdni ze względu na zagrożenie dla ruchu drogowego. Chcąc zrealizować zgłoszenie strażnicy zmuszeni byli do zatrzymania radiowozu na połowie "koperty" wyznaczającej miejsce parkingowe dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. Druga połowa zajęta była przez uprawniony pojazd, za szybą którego widniała karta parkingowa osoby niepełnosprawnej - jak czytamy w artykule "zaparkowany był jeszcze inny pojazd, na kołach którego nie dopatrzyliśmy się jednak żadnych metalowych dodatków".
W tym przypadku nie było podstaw do założenia blokady. W trakcie interwencji radiowóz był oświetlony, strażnicy przebywali w jego pobliżu, a niezwłocznie po zwolnieniu pobliskiego miejsca parkingowego radiowóz został przeparkowany.
3. W swoich działaniach strażnicy zobowiązani są do stosowania się do obowiązujących przepisów (w tym także Prawa o ruchu drogowym). Wyjątkiem - zgodnie z ogólnymi przepisami prawa wykroczeń - może być np. sytuacja działania w stanie wyższej konieczności.
Marta Cieśla Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Straży Miejskiej.
Nie będziemy komentować tego wyjaśnienia. Pozostawiamy to Wam.