Oglądaj zdjęcia i korzystaj z sieci - Bluetooth w aucie

Rozwój technologii Bluetooth pozwala na coraz szersze wykorzystanie telefonu w aucie. Może on służyć do sterowania radiem lub pracować jako modem internetowy.

article cover
Informacja prasowa (moto)

Technologia bezprzewodowych połączeń Bluetooth liczy już 13 lat i wciąż się rozwija. Dzięki niej kierowcy zapomnieli o niewygodnych przewodowych zestawach głośnomówiących, które działały tylko z nielicznymi aparatami. Zyskali za to szereg różnorodnych akcesoriów i urządzeń, pozwalających na bezpieczne korzystanie z telefonu w aucie.

Więcej zastosowań

Ale Bluetooth to nie tylko popularne akcesoria, dzięki którym można uniknąć mandatu i bezpiecznie prowadzić rozmowę. Wraz z rozwojem technologii poszerzył się zakres jej zastosowań. Obecnie umożliwia ona m.in. bezprzewodową transmisję muzyki odtwarzanej w telefonie bezpośrednio do radia. Bluetooth służy też do łączenia smartfona z nawigacją satelitarną, która dzięki posiadanej przez aparat funkcji korzystania z internetu może na bieżąco pobierać informacje o sytuacji na drodze, (m.in. korkach) czy warunkach pogodowych na wyznaczonej trasie.

Efektywność

Kolejne wersje Bluetooth (najnowsza odsłona nosi symbol 4.0) umożliwiają przede wszystkim szybszy transfer danych, a jednocześnie bardziej efektywne wykorzystanie energii. Nie jest tajemnicą, że telefon, który jest stale połączony poprzez Bluetooth np. z zestawem głośnomówiącym, zużywa więcej energii. Stąd trwają prace nad zmniejszeniem jej poboru przez Bluetooth, a także przez same akcesoria.

Co ciekawe, projektanci przewidują wydłużenie czasu pracy sprzętu nawet do roku bez potrzeby ładowania baterii. Zastrzegają przy tym, że w przypadku gdy dwa urządzenia są ze sobą stale połączone, uzyskanie tak dobrego wyniku jest na razie niemożliwe. Znaczącego wydłużenia czasu pracy można się spodziewać tylko w sytuacji, gdy ogranicza się czas trwania samego połączenia.

A jak to zrobić?

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne możliwości wykorzystania bezprzewodowej łączności

Dobrym przykładem są rozwiązania stosowane przez firmy takie jak Jabra czy Nokia, które połączenie poprzez Bluetooth nawiązują tylko na czas rozmowy lub np. transferu muzyki. W innym przypadku sprzęt pozostaje w trybie czuwania, by jak najbardziej ograniczyć pobór energii. W razie potrzeby, z użyciem technologii szybkiego parowania, sprzęt błyskawicznie łączy się, np. by odebrać nadchodzące połączenie. Dzięki temu słuchawka lub zestaw głośnomówiący może być ładowany zaledwie raz na 3 miesiące.

Więcej o funkcjach i urządzeniach Bluetooth w samochodzie przeczytasz na magazynauto.pl.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas