Miliony samochodów podatnych na ataki hakerskie. Wykryto groźną lukę

Brytyjscy eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa wykryli groźną lukę w technologii Bluetooth Low Energy, pozwalającej odblokować i uruchomić samochód za pomocą m.in. telefonu. Wykorzystując ją istnieje możliwość przejęcia całkowitej kontroli nad pojazdem. Problem może dotyczyć wielu modeli na rynku.

Miliony samochodów podatne na ataki hakerskie. Wśród nich także Tesla
Miliony samochodów podatne na ataki hakerskie. Wśród nich także Tesla123RF/PICSEL

Firma NCC Group zajmująca się tematyką cyberbezpieczeństwa udowodniła, że miliony samochodów na całym świecie mogą zostać zdalnie odblokowane i uruchomione przez hakerów. W tym celu wystarczy wykorzystać lukę wykrytą w technologii Bluetooth Low Energy (BLE), która jest często stosowana w urządzeniach zdalnego dostępu - kluczykach, czy telefonach komórkowych.

Brytyjscy eksperci postanowili udowodnić swoje odkrycie na przykładzie samochodu marki Tesla. Amerykański producent umożliwia właścicielom otwieranie, uruchamianie, a nawet obsługę samochodu przy pomocy telefonu komórkowego. Potencjalny przestępca jest w stanie przechwycić sygnał urządzenia przy pomocy przekaźnika podłączonego do laptopa. W ten sposób można stworzyć "cyfrowy pomost" wypełniający lukę sygnałową pomiędzy pojazdem, a kontrolerem. W skrócie - wykorzystanie wspomnianego błędu pozwala potencjalnemu złodziejowi przejąć kontrolę nad niemal dowolnym pojazdem, który korzysta z technologii BLE.

Problem może dotyczyć miliona samochodów

Badacze podkreślają, że chociaż jako przykład, posłużył samochód marki Tesla - problem może dotyczyć wielu producentów i modeli dostępnych na rynku.

NCC Group zwraca także uwagę, że na obecną chwile nie istnieją pewne metody na ochronę przed opisywaną luką. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wyłączenie Bluetooth w telefonie i rezygnacja z korzystania z tej technologii.

Firma podkreśla także, że BLE nie zostało pierwotnie stworzone do użytku w krytycznych systemach, takich jak mechanizmy blokujące.

***

Moto Flesz - odcinek 38. Prąd z gniazdka czy wodór zastąpią ropę naftową?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas