Koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. Cena to 5,8 mld dolarów

W piątek zostanie podpisana umowa między Polską a Koreą, na mocy której nasz pozyska czołgi K2 i armatohaubice K9.

Jak przekazała polskatimes.pl, podpisanie umowy ze stroną koreańską odbędzie się w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). "Umowy dotyczące czołgów K2 z pakietem opiewają na 3,37 mld dolarów, zaś jeśli chodzi o armatohaubice K9 z pakietem - 2,4 mld dolarów" - powiedział portalowi szef MON Mariusz Błaszczak.

Polska kupi 180 czołgów K2 i 212 armatohaubic K9

Błaszczak podkreślił także, że jeszcze w tym roku zostaną dostarczone przez koreańskiego producenta pierwsze egzemplarze tego sprzętu dla polskiej armii. "To będzie umowa, która wypełnia ramy umowy podpisanej wcześniej - dotyczyć będzie 180 czołgów K2 i 212 armatohaubic K9, czyli odpowiedników polskich Krabów. Armatohaubic Krab będziemy kupować tyle, ile wyprodukuje polski przemysł zbrojeniowy" - dodał.

Reklama

Kolejna umowa obejmie zakup samolotów FA-50

"Cały pakiet dotyczący czołgów K2 opiewa na 3,37 mld dolarów, zaś jeśli chodzi o cały pakiet armatohaubic K9 - 2,4 mld dolarów"- przekazał Błaszczak i poinformował, że jeszcze w tym roku podpisano zostaną umowy dotyczące samolotów FA-50. "Pierwsze z nich trafią do Polski w przyszłym roku - będzie to 12 sztuk. Będą stacjonować na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckiem" - powiedział.

"Czołgi K9 trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej w woj. warmińsko-mazurskim - będą stacjonować w 20. Brygadzie Zmechanizowanej, czyli w Morągu - to właśnie tam w piątek podpiszemy umowy z Koreą Południową" - przekazał minister obrony narodowej
***

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy