"Jazda autonomiczna? Nie, dziękuję". Kierowcy nie ufają nowej technologii

Amerykańskie stowarzyszenie klubów motoryzacyjnych zdecydowało się przeprowadzić badanie dotyczące zaufania kierowców do systemów jazdy autonomicznej w samochodach. Jak się okazuje – zaledwie dziewięć procent ankietowanych byłoby w stanie całkowicie zawierzyć wspomnianej technologii.

Coraz mniej zaufania do autonomicznej jazdy?
Coraz mniej zaufania do autonomicznej jazdy? SCIENCE PHOTO LIBRARY/Science Photo Library/East NewsEast News

Producenci samochodowi coraz częściej przekonują, że przyszłość motoryzacji należy do pojazdów autonomicznych. Niedawno, podczas corocznego spotkania dla inwestorów, Elon Musk wyraźnie podkreślał, że niebawem wszystkie pojazdy na naszych drogach staną się elektryczne oraz w pełni automatyczne. W podobnym tonie wypowiadał się także były szef koncernu Volkswagen - Herbert Diess. Czy jednak faktycznie tak się stanie?

Spada zaufanie do autonomicznej jazdy

Biorąc pod uwagę wciąż narastające trudności technologiczne oraz niejasne i różnorodne regulacje prawne, ciężko przypuszczać, że samodzielnie pojazdy faktycznie wkrótce zastąpią klasyczną motoryzację. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze czynnik ludzki, który - delikatnie rzecz ujmując - nie wróży najlepiej.

Dowodem na to niech będzie niedawne badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Klubów Motoryzacyjnych (American Automobile Association). Wynika z niego, że 68 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych boi się technologii autonomicznej jazdy i nie potrafiłoby zaufać automatycznie poruszającym się pojazdom.

Co więcej - zaledwie 9 procent ankietowanych zadeklarowało, że byłoby w stanie powierzyć swoje życie samojezdnym samochodom. Jak przekonuje AAA - wyniki ankiety przedstawiają wręcz dramatyczny spadek zaufania do autonomicznej jazdy, względem ubiegłego roku.

Tesla i system autonomicznej jazdymateriały prasowe

Co jest tego przyczyną?

Chociaż badacze nie są do końca zgodni w tej kwestii, większość z nich uważa, że wpływ na taką opinie kierowców mają coraz częstsze i szerzej opisywane w mediach problemy dotyczące autonomicznej jazdy.

Nie bez znaczenia są tu m.in. kolejne "afery" związane z samochodami marki Tesla - takie jak choćby niedawny zbiorowy pozew dotyczący technologii Full Self-Driving. Istotną kwestia mogą być także liczne doniesienia o nieprzewidywalności autonomicznych taksówek, testowanych w wielu amerykańskich miastach.

Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że rzadko kiedy informuje się o kolejnych sukcesach i kamieniach milowych dotyczących rozwoju technologii autonomicznej jazdy. W przeciwieństwie do porażek, które są są opisywane często i obszernie.

***

Moto Flesz: 80: Lifting Corolli, zapowiedź Kii EV9, nowy samochód medyczny F1