Replika pierwszego samochodu. Warta fortunę!

Takiej okazji nie było przez ostatnie... 132 lata! W ofercie "fabrycznego" serwisu All Time Stars pojawiła się właśnie replika zbudowanego przez Carla Benza w 1886 roku pierwszego samochodu.

"Patent Motorwagen" (nr patentu 37435) - bo tak właśnie nazywa się pierwszy skonstruowany przez Benza pojazd z silnikiem o zapłonie wewnętrznym - na stałe zapisał się w historii motoryzacji. To właśnie za kierownicą takiego trójkołowca Berta Benz, wraz z dwoma synami: Eugenem (15 lat) i Richardem (14 lat), 5 sierpnia 1888 roku wybrała się na słynną przejażdżkę z Mannheim do Pforzheim. Historyczną podróż na dystansie 106 km traktować można jako przyczynek do masowej motoryzacji.
Oferta sprzedaży repliki "Patent Motorwagena" pojawiła się w wyspecjalizowanym w handlu historycznymi Mercedesami serwisie All Time Stars. Prezentowany egzemplarz to jedna z replik stworzonych przez Mercedesa w latach 2001-2002. Ten konkretny egzemplarz zbudowano w roku 2002. W ostatnim czasie pojazd trafił do Classic Center Mercedesa na gruntowny przegląd.

Wystawiony na sprzedaż pojazd legitymuje się zerowym przebiegiem. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo repliki - chociaż w pełni funkcjonalne - powstały głównie z myślą o statycznych prezentacjach w muzeach.

Reklama

Źródłem napędu jest oczywiście słynny, jednocylindrowy silnik, który w roli paliwa wykorzystywał eter naftowy (Berta Benz kupiła go w aptece). Opracowana przez Carla Benza jednostka napędowa legitymuje się zużyciem paliwa na poziomie 10 l/100 km i rozpędza niecodzienny pojazd do prędkości maksymalnej 16 km/h.


Mercedes nie zdradza, na ile wyceniono zbudowaną w 2002 roku replikę. Można jednak sądzić, że auto zmieni właściciela za kwotę pozwalającą dowolnie skonfigurować topową klasę S w wersji Maybach...
PR

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy