Idzie mróz do -20 stopni. W żadnym wypadku nie zostawiaj dziś tego w aucie

Dziś w nocy temperatury spadną do -19 stopni. Dodatkowo na południu i wschodzie synoptycy zapowiadają opady śniegu. Kierowcy muszą pamiętać, by przed nocą wyciągnąć kilka rzeczy z auta.

Pogoda w weekend

Jak informuje IMGW, strefa opadów nasunęła się na południową część kraju. W jej północnym i zachodnim fragmencie dominują opady śniegu, natomiast na Podkarpaciu i w Małopolsce przeważają słabe opady marznące deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. 

Już tej nocy na południu, wschodzie i północy będzie padać śnieg. Na południowym wschodzie będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem powodujący gołoledź.

Co zabrać dziś z auta

Są trzy rzeczy, które w pierwszej kolejności powinniśmy zabrać z auta, jeśli prognozy pogody zapowiadają mróz. Mowa o:

Reklama
  • urządzeniach elektrycznych, szczególnie tych z bateriami,
  • lekach,
  • gazowanych napojach.

Dlaczego akurat tych rzeczy nie można zostawiać w aucie zimą?

Tego nie zostawiaj w aucie podczas mrozu

Ujemne temperatury silnie wpływają na wydajność "baterii", a konkretniej akumulatorów litowo-jonowych znajdujących się w laptopach czy telefonach komórkowych. Wydajność akumulatora to jednak najmniejszy problem. Pozostawienie telefonu czy komputera w samochodzie podczas mrozów, np. na noc i włączenie go w ciepłym pomieszczeniu bez odczekania na wyrównanie temperatur może spowodować zgromadzenie się pary wodnej w szczelinach urządzenia lub pod jego obudową. To z kolei może doprowadzić do zwarcia.

Mróz a rzeczy pozostawione w aucie

Na opakowaniach i/lub w ulotkach leków ich producenci jasno wskazują, w jakiej temperaturze i warunkach powinny być przechowywane ich preparaty. Pamiętajmy, że długa ekspozycja auta na mróz powoduje, że termometr umieszczony we wnętrzu samochodu będzie wskazywał taką samą wartość temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Są leki, które powinny być trzymane w lodówce, ale niewielu służy pobyt w zamrażarce. Pamiętajmy zatem, by przed nadejściem mrozów zabrać lekarstwa z samochodu.

Podczas mrozu uważaj szczególnie na to

Zamarznięcie gazowanego napoju w butelce i późniejsze rozmrożenie to prosta droga do eksplozji butelki. Ciśnienie powstałe podczas zamarzania i rozmrażania sprawia, że wnętrze butelki zaczyna być po prostu za małe, by móc pomieścić i napój, i gaz. To prosta droga do zabrudzenia całego wnętrza. O ile w przypadku wody gazowanej nie będzie to szczególnie uciążliwe, o tyle w przypadku słodzonego napoju może się nie obyć bez prania tapicerki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | mróz | pogoda | kierowcy | samochód | śnieg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy