Masz auto do naprawy? Tak możesz zaoszczędzić

Kupując części samochodowe na szrocie można sporo zaoszczędzić. Na dodatek niektóre używane podzespoły oryginalne są lepszej jakości od nowych zamienników.

Na szrocie warto poszukać nie tylko elementów blacharskich
Na szrocie warto poszukać nie tylko elementów blacharskichInformacja prasowa (moto)

Wielu kierowcom pojęcie szrot kojarzy się ze złomowiskiem, gdzie zalegają pordzewiałe samochody sprzed 20 lat. W rzeczywistości są to stacje demontażu pojazdów oraz firmy handlujące częściami, które oferują używane podzespoły do współczesnych aut.

Poza elementami, których montażu zabraniają przepisy, jest wiele części używanych, które bez obaw mogą zostać powtórnie użyte. W niektórych sytuacjach wręcz zaleca się zamontowanie elementów z rozbiórki, ponieważ będą lepszej jakości od tanich zamienników. Dotyczy to głównie części wyposażenia nadwozia, takich jak błotniki, lampy czy lusterka. W innych przypadkach (np. silnik) różnica w cenie pomiędzy nowymi a używanymi podzespołami jest tak ogromna, że wielu kierowców po prostu nie ma wyboru.

Jak kupować

Na złomowisko najlepiej zabrać ze sobą starą część na wzór. Często zdarza się, że elementy do tego samego modelu auta różnią się np. obudową. Obecność na szrocie umożliwia sprawdzenie stanu podzespołów oraz uzyskanie gwarancji i zwrot w przypadku niesprawności. Takich możliwości nie dają zakupy w internecie.

Czego nie kupować

Ze względu na bezpieczeństwo i zagrożenie dla środowiska, niektórych części używanych nie wolno ponownie zakładać do auta. Wykaz takich podzespołów zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku, a znajdują się w nim m.in.: poduszki powietrzne, klocki, szczęki oraz przewody hamulcowe, pasy bezpieczeństwa, katalizatory i tłumiki, elementy instalacji LPG, przeguby układu napędowego i kierowniczego.

Mimo że niektórych części nie umieszczono w rozporządzeniu, nie zaleca się ich stosowania, głównie ze względu na problemy z oceną stanu i zużycia. Należą do nich m.in. amortyzatory, tarcze i bębny hamulcowe czy paski napędowe i ich napinacze. Ponadto odradzamy kupowanie używanych sprężyn zawieszenia, łożysk czy czujników elektronicznych.

Których części warto szukać na szrocie? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Ile można zaoszczędzić? Sprawdź na magazynauto.pl.

Oceń swój samochód. Wystarczy wybrać markę... Kliknij TUTAJ.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas