Czy to oznacza koniec parkomatów? Możliwe
W kilkunastu portugalskich miastach trwają testy nowego systemu parkowania, który pozwala płacić za parking za pośrednictwem telefonów komórkowych. Kierowcy mogą już płacić za postój w Coimbrze i podlizbońskiej Sintrze wysyłając sms-a.
Wdrażaniem nowego systemu parkowania zajmuje się Portugal Telecom, największy operator telekomunikacyjny w Portugalii. W porozumieniu z władzami Sintry i Coimbry spółka rozpoczęła pod koniec minionego roku testowanie opłat za parkowanie za pośrednictwem sms-ów. W tym roku nowy system zaczął obowiązywać na ulicach obu tych miast.
"Zgodziliśmy się wdrożyć to rozwiązanie, gdyż jest ono bardzo praktyczne dla naszych mieszkańców i turystów. Nie muszą już się martwić o zawartość monet w portfelu, czy wracać do parkometru, aby przedłużyć postój. Wystarczy, że wyślą sms-a pod wskazany na parkingu telefon z numerem tablicy auta i przewidywanym czasem postoju, a opłata zostanie pobrana automatycznie" - powiedział burmistrz Coimbry, Joao Melo.
Nowy system opłat, wprowadzony w portugalskim mieście od kwietnia tego roku, został poprzedzony kampanią medialną pod tytułem "Teraz łatwiej parkować w Coimbrze!". Podczas akcji instruowano kierowców, że do płacenia za postoje telefonem komórkowym niezbędne jest posiadanie aplikacji iPhone lub Android.
Jak ujawniły władze spółki Portugal Telecom (PT), do końca tego roku do systemu opłat parkingowych regulowanych przez telefony komórkowe może zostać przyłączonych kilkanaście innych portugalskich miast, w których prowadzone są już testy nowego systemu. Sprawdzanie jego funkcjonalności ma trwać średnio po trzy miesiące.
"Próby prowadzone będą na jednym ze wskazanych przez ratusz parkingów miejskich. W okresie testowym całość kosztów obsługi nowego systemu nasza spółka bierze na siebie" - poinformował David Mendes, odpowiedzialny w firmie PT za wdrażanie nowatorskiego rozwiązania.
Portugalia jest obszarem testowym dla systemu opłat za parkowanie uiszczanych przez telefon komórkowy. Władze spółki PT ujawniły, że w niedługiej przyszłości planują wdrażać nowe rozwiązanie w Brazylii oraz w byłych portugalskich koloniach w Afryce, m.in. w Angoli i Mozambiku.
Z Lizbony Marcin Zatyka