Reklama

Trudna sztuka cofania

Nawet 25 proc. kolizji ma związek z cofaniem. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny kierowca cofając, przejeżdża niewiele ponad półtora kilometra rocznie.

Najczęstsze błędy podczas cofania to wykonywanie tego manewru bez należytej koncentracji i przy zbyt dużej prędkości.

- Cofanie nie należy do lubianych manewrów. Wpływ na to ma jednak nie tylko ograniczona widoczność podczas cofania, ale także brak wprawy samych kierowców - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Podstawowa zasada bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie przestrzeni obok i za samochodem w lusterkach. Nie powinno się jednak polegać tylko na nich ze względu na martwy punkt, czyli miejsce nieco z tyłu i z boku pojazdu, którego nie widać w żadnym lusterku.

Reklama

Zachowanie wyjątkowej ostrożności jest szczególnie istotne podczas cofania w miejscach, gdzie jest wiele osób oraz innych samochodów, np. na parkingach galerii handlowych. Kierowca powinien cofać bardzo ostrożnie i powoli nawet jeśli wydaje mu się, że bezpośrednio w pobliżu nie znajdują się żadni ludzie ani przedmioty mogące uniemożliwić bezpieczne cofanie.

- Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę - mówią trenerzy Szkoly Jazdy Renault. - Jeśli jest taka możliwość, warto aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który wysiądzie i wskazując drogę z zewnątrz ułatwi cofanie - dodają trenerzy.

Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka kolizji związanego z manewrem cofania jest unikanie sytuacji, w których kierowca jest zmuszony cofać. Jeśli jednak np. podczas parkowania nie da się ich uniknąć, należy pamiętać o tym, że lepiej jest zaparkować auto tyłem, ponieważ tak ustawiony pojazd umożliwi bezpieczny wyjazd. Zasada jest taka, że jeśli tylko jest to możliwe, samochód powinien być ustawiony tak, aby po wejściu do niego można było od razu jechać bez konieczności cofania - podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W ubiegłym roku na polskich drogach nieprawidłowe cofanie było przyczyną ponad 600 wypadków,

w których śmierć poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych.

Cofając pamiętaj o:

- dokładnym rozejrzeniu się dookoła zanim rozpoczniesz cofanie;

- utrzymywaniu minimalnej prędkości podczas wykonywania tego manewru;

- kontrolowaniu w lusterkach tego co dzieje się wokół samochodu;

- prawidłowym używaniu kierunkowskazów;

- zachowaniu szczególnej ostrożności, nawet jeśli wydaje ci się, że wokół nie ma żadnych pojazdów ani osób;

- poproszeniu pasażera o pomoc, jeśli wymaga tego sytuacja.

Dowiedz się więcej na temat: trenerzy | kierowca | cofanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy