Przygotuj się do drogi

Chociaż 1 listopada wypada w tym roku w poniedziałek, wielu kierowców już w piątek wyruszy w trasę na Wszystkich Świętych. Jak pokonać ją sprawnie i bezpiecznie?

Przełom października i listopada to czas, kiedy aura potrafi nas zaskoczyć. Wprawdzie wszystko wskazuje na to, że w tym roku na Wszystkich Świętych nie będzie śniegu, pamiętajmy jednak, że to już ostatni dzwonek, by wymienić opony na zimowe.

Jeśli odkładamy tę czynność na później, sprawdźmy chociaż ciśnienie w ogumieniu, skontrolujmy stan wycieraczek i dolejmy - oczywiście zimowego - płynu do spryskiwaczy.

Warto również "odkurzyć" bagażnik i przemyśleć strategię jego pakowania (pamiętajmy, by dobrze umocować ładunek!). W czasie wypadku niezabezpieczone przedmioty dosłownie zmieniają się w pociski, aż strach pomyśleć, jakie obrażenia spowodować może np. zgrzewka zniczy...

Reklama

Zaplanuj postój

Planując trasę (tym wszystkim, którzy nie mają nawigacji samochodowej radzimy skorzystać z naszego planera podróży - wystarczy kliknąć tutaj) pamiętajmy, by - stosownie do naszej kondycji - podzielić podróż na etapy.

Zmęczenie to pośrednia przyczyna setek wypadków. Dobry refleks może nam się niestety przydać, bowiem na drogi wyjedzie wielu tzw. niedzielnych kierowców.

Zanim wyruszymy, sprawdźmy również, czy na trasie naszego przejazdu nie tworzą się korki. By to zrobić, wystarczy skorzystać z naszego serwisu kamery.interia.pl

Ważne jest, by nie odkładać wyjazdów na ostatnią chwilę. Założenie "nadgonię na trasie" może się dla nas źle skończyć. Na drogach będzie tłoczno, więc wyprzedzanie często okaże się niemożliwe. Zbytni pośpiech może nas też kosztować sporo pieniędzy...

Przez cały - przedłużony do poniedziałku - weekend nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwać będzie na trenie całego kraju ponad 10 000 policjantów, wspieranych przez strażników miejskich, harcerzy i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

Jak co roku - w czasie kontroli drogowych - policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy. Będą również sprawdzać trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

Pamiętajmy, że dla drogówki to "najgorętszy" weekend w roku. Na drogach pojawią się więc również wszystkie zdolne do służby nieoznakowane radiowozy...

Uwaga na pieszych!

Jak co roku powinniśmy być przygotowani na zmianę w organizacji ruchu - przede wszystkim - w pobliżu cmentarzy. Nie zapominajmy również, że wiele nekropolii - szczególnie w mniejszych miejscowościach - położonych jest bezpośrednio przy głównej drodze.

Oznacza to, że poboczem lub jezdnią przemieszczać się będzie wielu pieszych, którzy - zwłaszcza po zmroku - mogą być niewidoczni. Wjeżdżając w obszar zabudowany, zwolnijmy i skupmy się również na obserwowaniu poboczy.

Okres Wszystkich Świętych to również czas spotkań z rodziną, często zakrapianych... Wprawdzie według polskiego prawa o ruchu drogowym dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila, radzimy jednak nie wsiadać za kierownicę po wypiciu nawet najmniejszej ilości mocnego trunku.

Warto przypomnieć, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest w Polsce przestępstwem.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą wam uporać się z trudami wyjazdów. Pamiętajmy, że początek listopada to czas, kiedy żywi wspominają swoich bliskich, którzy odeszli. Sami nie spieszmy się na cmentarz...

Zobacz akcję "znicz" z lotu ptaka:

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy