"Nie trać głowy na rowerze". Jak jeździć i przeżyć

- Jak bezpiecznie jeździć na rowerze, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują rowerzystów, czego unikać podczas jazdy, a na co zwracać uwagę - ma pokazywać kampania społeczna "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo", która ruszyła w poniedziałek w Białymstoku.

Kampania to pomysł Politechniki Białostockiej (PB), a współorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Białymstoku oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Jak mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej inicjatorka akcji, dyrektorka biblioteki PB Joanna Putko, rower jest ulubionym sposobem wielu osób na spędzanie czasu latem, a na miejskich ścieżkach rowerowych i w lasach robi się w tym czasie tłoczono i warto - jak dodała - żeby rowerzyści wiedzieli, jak zachować się na drogach i jakie są przepisy. "Chcielibyśmy, żeby podczas zwykłej przejażdżki kwestie bezpieczeństwa były ważne, żeby jazda na rowerze była nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna" - powiedziała.

Ze statystyk przygotowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku w ubiegłym roku w Podlaskiem doszło do 107 wypadków z udziałem rowerzystów; zginęło 8 osób, a 99 zostało rannych. Do maja tego roku - jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski - doszło do 29 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 27 zostało rannych. Wśród najczęstszych przyczyn tych wypadków policja wymienia: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżania przez przyjścia dla pieszych bądź rowerów, jazda bez wymaganego oświetlenia oraz nieprawidłowe skręcanie.

Dlatego też, zdaniem Baranowskiego, kampania ma również uświadomić rowerzystom potencjalne zagrożenia na drodze oraz wskazać, jak ich uniknąć.

Hasłem kampanii jest "Nie trać głowy na rowerze". Plakaty z takim hasłem zostaną rozwieszone na słupach w mieście oraz w różnych instytucjach. W ramach kampanii powstał też spot radiowy, który będzie można usłyszeć w jednej z miejskich rozgłośni radiowych. W jej programie znajdzie się też specjalna audycja poświęcona bezpiecznej jeździe na rowerze.

Uruchomiono też stronę internetową, na której można znaleźć niezbędne informacje m.in. o przygotowaniu roweru do jazdy, odpowiednim stroju, przepisach prawnych czy zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Do akcji włączyły się też znane osoby, które promują bezpieczną jazdę na rowerze. Wśród ambasadorów jest m.in. piłkarz Tomasz Frankowski, aktor Paweł Małaszyński, zespół Cochise oraz lekkoatletka Kamila Lićwinko.

Obecna na konferencji Lićwinko powiedziała, że dzięki udziałowi w kampanii zwiększyła swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa na rowerze i choć sama sporadycznie jeździ na jednośladzie, to wiedzę na temat bezpieczeństwa na pewno przekaże swoim bliskim.

Organizatorzy chcą by kampania była cykliczna. Jej obecna odsłona zakończy się w październiku na rowerowym pikniku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas